Indeksy afrykańskie na platformie GO4X

Od kilku tygodni to właśnie Afryka jest w centrum uwagi całego świata. Nie inaczej jest na rynku finansowym, gdzie wszyscy gracze bacznie obserwują dziejące się tam wydarzenia. Właśnie z myślą o nich GO4X wprowadził nowe indeksy afrykańskie.

28.02.2011 15:23

GO4X jako pierwszy w Polsce wprowadził do swojej platformy inwestycyjnej indeks GO_AFR50, unikalny instrument oparty o indeks Dow Jones Africa Titans 50. W ostatnim czasie mocny wpływ na jego kondycję ma obecna sytuacja polityczna w Libii i Egipcie i tym samym stał się doskonałym barometrem tamtego rynku. Dodatkowo na platformie GO4X pojawiły się także GO_OILUS_I, GO_OILUS_II - instrumenty, które opierają się o kontrakty Futures na ropę Light Sweet Crude (serie I i II).

GO_AFR50 to instrument oparty o Dow Jones Africa Titans 50 - indeksie pięćdziesięciu wiodących przedsiębiorstw, które mają swoje główne siedziby w Afryce, lub też na tym kontynencie koncentruje się ich działalność. Około 80-cio procentowy udział w średniej giełdowej Dow Jones African Titans 50 mają walory spółek notowanych na giełdach regionu: w Johannesburgu, Lagos, Kairze, Casablance, Kuwejcie i Nairobi. Pozostałą część stanowią akcje notowane na rynkach krajów rozwiniętych: w Londynie, Toronto, w Sydney i Oslo.

Niewiele jest instrumentów finansowych, które związane są z Afryką i oparte na surowcach. Dlatego też postanowiliśmy wprowadzić indeks GO_AFR50, gdzie kapitalizacja tego indeksu jest ogromna i wynosi 80,1 mld dolarów, zaś wymaga niewielkiego zaangażowania wkładu własnego – mówi Tomasz Uściński, członek zarządu TMS Brokers.

Z kolei GOOILUSI to instrument oparty o kontrakt futures na ropę Light Sweet Crude, a GOOILUSII oparty jest o kontrakt z kolejnym terminem zapadalności (II seria kontraktu). Centrum handlu tym gatunkiem ropy znajduje się na giełdzie ICE Futures Europe oraz na nowojorskiej giełdzie towarowej NYMEX. Ropa Light Sweet Crude wydobywana jest głównie w rejonie Zatoki Meksykańskiej oraz Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych.

Sytuacja w Egipcie pokazuje, jak wrażliwym na czynniki polityczne towarem jest ropa. W czasie, gdy zwiększyły się obawy o jej wydobycie w Afryce i wzrosło zagrożenie drożnością transportu surowca przez Kanał Sueski, cena ropy momentalnie wzrosła i może nawet osiągnąć poziom z 2008 roku – mówi Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers.

Platforma GO4X oferuje kontrakty na ropę Light Sweet Crude dwóch kolejnych serii: GO_ OILUS I i GO OILUS _II. Pozwoli to na zastosowanie strategii spreadu kalendarzowego czyli zajęcia przeciwstawnych pozycji na kontraktach na ten sam instrument bazowy, ale o różnych datach rozliczenia. Inwestor decydujący się na zastosowanie strategii spreadu kalendarzowego nie przykłada zbytniej wagi do absolutnych zmian cen kontraktów, najważniejsza jest ich relacja.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)