Trwa ładowanie...
akcje
05-12-2011 11:04

Indeksy w kluczowym położeniu przed danymi z rynku pracy

S&P 500 spadał o zaledwie 0,2 proc., a obroty były blisko o połowę niższe niż dzień wcześniej – inwestorzy czekają na dzisiejsze dane Departamentu Pracy dotyczące zmiany zatrudnienia i stopy bezrobocia. Konsensus zakłada, że bezrobocie utrzyma się na poziomie 9,0 proc., a poza rolnictwem przybędzie 125 tysięcy miejsc pracy.

Indeksy w kluczowym położeniu przed danymi z rynku pracyŹródło: TMS
d7ft0an
d7ft0an

Pozytywnym symptomem z punktu widzenia nastrojów gospodarstw domowych byłoby skrócenie przeciętnego trwania bezrobocia, które we wrześniu osiągnęło bezprecedensową wartość 40,5 tygodnia. Dziś to właśnie dane z rynku pracy wyznaczą kierunek notowaniom. Bardzo istotna będzie również ewentualna rewizja poprzednich odczytów. Ostatnie dane, w tym raport ADP i czterotygodniowa średnia ruchoma liczby wniosków o zasiłek są pozytywnymi prognostykami. Kluczowa strefa oporu w przypadku indeksu S&P 500, jest usytuowana w okolicach 1 255- 1 275 punktów. Jest ona powiązana z czerwcowymi dołkami, kluczową 200 – sesyjną średnią kroczącą i maksimami sprzed miesiąca.

W tym tygodniu azjatyckie indeksy odnotowały mocne wzrosty: Nikkei 225 zyskał 5,9 proc., a Hang Seng w perspektywie tygodnia zwyżkował o 7,6 proc. Wyjątkiem w regionie jest Shanghai Composite, który stracił niespełna 1 proc. Odczyt indeksu HSBC PMI wykazał, że Chiński przemysł znajduje się w regresie, a co więcej kondycja sektora w porównaniu z poprzednim miesiącem pogorszyła się najmocniej od 2009 roku. Wskaźnik spadł z 51 punktów do 47,7 punktów, czyli poziomu najniższego od 32 miesięcy. Niepokoić powinien również bardzo mocny spadek składowej oddającej nowe zamówienia. W październiku inflacja konsumencka wyhamowała z 6,1 proc. do 5,5 proc. Ponadto odnotowano ostry spadek dynamiki wskaźnika cen producenckich (z 6,5 do 5 proc.), jak również cen żywności, które wzrosły o 11,9 proc. rok do roku - najmniej od maja. Osłabienie koniunktury i zmniejszenie presji inflacyjnej to kombinacja, która zaowocowała decyzją Ludowego Banku Chin by luzować politykę monetarną poprzez redukcję stopy rezerw obowiązkowych i
kolejnych takich kroków należy oczekiwać w kolejnych miesiącach. Spadkowi inflacji w Państwie Środka będą w kolejnych miesiącach sprzyjać również efekty bazy. Na osłabienie presji inflacyjnej wskazują też szczegóły raportu PMI. Indeks giełdy w Szanghaju znajduje się w kluczowym położeniu – w środę testuje bowiem bardzo istotne wsparcie usytuowane na poziomie 2319 punktów. Poziom ten, powiązany z dołkiem z lipca 2010 roku był nieskutecznie testowany w październiku, po czym indeks wzrastał do poziomu 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostów z 2010 roku. Przebicie kluczowej bariery będzie zwiastunem spadków w kierunku 2100 punktów.

W kluczowym położeniu jest również frankfurcki DAX, który w tym tygodniu przebił linię mediany wyznaczoną przy pomocy narzędzia Andrew’s Pitchfork, która wyznaczała impet spadków od szczytów z końca października i poziom 23,6 proc. Fibonacciego wzrostów z okresu sierpień – październik. Dziś testowana jest bardzo istotna linia trendu spadkowego poprowadzona przez letnie maksima, a frankfurcki indeks blue chipów rośnie podobnie jak większość zachodnioeuropejskich indeksów o około 1,5 proc. Zakończenie tygodnia powyżej linii trendu (do czego potencjalnie przyczynić mogłyby się dobre dane z amerykańskiego rynku pracy) byłoby sygnałem do dalszych wzrostów. Kolejne istotne opory to październikowe maksima oraz długookresowa średnia ruchoma.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d7ft0an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ft0an