Indesit w tym roku wyprodukuje w Polsce 3,5 mln sztuk sprzętu AGD

13.12.2010 14:25, aktual.: 13.12.2010 14:53

13.12. Warszawa (PAP) - Indesit w tym roku wyprodukuje w Polsce 3,5 mln sztuk sprzętu AGD wobec 2,6 mln sztuk rok wcześniej. Również w przyszłym roku planowany jest wzrost...

13.12. Warszawa (PAP) - Indesit w tym roku wyprodukuje w Polsce 3,5 mln sztuk sprzętu AGD wobec 2,6 mln sztuk rok wcześniej. Również w przyszłym roku planowany jest wzrost produkcji, głównie w zakładzie pralek i zmywarek - poinformował na konferencji prasowej Davide Milone, country manager Indesit Company w Polsce i krajach nadbałtyckich.

"Wyprodukujemy w tym roku w Polsce 3,5 mln sztuk sprzętu AGD. Rok temu było to 2,6 mln sztuk, jednak należy pamiętać, że 2009 rok był rokiem kryzysowym. Z pewnością w 2011 roku będziemy chcieli zwiększyć produkcję w porównaniu z rokiem bieżącym, choć nie sądzę, by dynamika wzrostu była taka sama" - powiedział Milone.

Milone poinformował, że spółka będzie w przyszłym roku inwestować w Polsce w nowe produkty. W zależności od popytu na rynku planuje też wzrost mocy produkcyjnych. Obecnie moce te wynoszą 4 mln sztuk sprzętu.

"Polska jest dla nas bardzo ważna, zarówno jeśli chodzi o produkcję jak i rynek. Ten kraj ma spory potencjał rozwojowy. We Włoszech, gdzie jest nieco większa liczba ludności niż w Polsce, sprzedaje się trzy razy więcej sprzętu AGD" - dodał.

Około 30 proc. wyprodukowanych w Polsce urządzeń trafia na tutejszy rynek, pozostałe 70 proc. jest eksportowane.

Milone ocenia, że 2010 rok był w Polsce dość trudny. Wartość rynku AGD spadła tu o 5 proc.

"Obserwujemy pewien trend wzrostowy dopiero od IV kwartału tego roku. Spodziewamy się dalszego wzrostu w 2011 roku. O ile - na razie trudno powiedzieć" - poinformował.

Indesit chce znaleźć się w pierwszej trójce producentów AGD w Polsce.

Milone poinformował, że w Europie widoczne jest już wyraźne odbicie. W 2010 roku wzrost popytu szacowany jest na ponad 4 proc., przy czym w Europie Zachodniej o ok. 3 proc., a w Europie Wschodniej o ok. 8 proc.

2011 rok ma być rokiem rekordowym jeśli chodzi o liczbę wprowadzanych nowości produktowych. Nowości mają pojawić się we wszystkich liniach produktowych w obu markach: Indesit i Hotpoint-Ariston.

Przedstawiciele spółki zapowiadają wzrost cen produktów w przyszłym roku w związku ze wzrostem podatku VAT oraz wzrostem kosztów surowców.

Indesit posiada w Polsce cztery zakłady produkcyjne. W dwóch fabrykach w Łodzi produkowane są lodówki i kuchenki, a w dwóch zakładach w Radomsku pralki i zmywarki.

Sprzedaż grupy w 2009 roku wyniosła 2,6 mld euro. Rocznie Indesit produkuje ok. 12 mln urządzeń. Posiada 16 zakładów produkcyjnych w Europie i poza nią. (PAP)

morb/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także