Trwa ładowanie...
d79cfwq

Inflacja bazowa w XII '11 wyniosła 3,1-3,2 proc. - Kotecki, MF

13.01. Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceministra finansów Ludwika Koteckiego można wstępnie szacować, że inflacja bazowa w grudniu 2011 roku wyniosła 3,1-3,2 proc., wobec 3,0 proc....

Share
d79cfwq

13.01. Warszawa (PAP) - Zdaniem wiceministra finansów Ludwika Koteckiego można wstępnie szacować, że inflacja bazowa w grudniu 2011 roku wyniosła 3,1-3,2 proc., wobec 3,0 proc. odnotowanych w listopadzie.

"Według wstępnych szacunków inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i cen energii wzrosła w grudniu do 3,1-3,2 proc. rdr wobec 3,0 proc. w listopadzie" - napisał Kotecki w komentarzu do grudniowego wskaźnika CPI.

Wiceszef resortu finansów poinformował również, że opublikowany przez GUS wskaźnik inflacji za grudzień na poziomie 4,6 proc. rdr okazał się zgodny z oczekiwaniami MF i z oczekiwaniami analityków bankowych.

d79cfwq

"Również dynamika cen w poszczególnych grupach nie odbiegała istotnie od oczekiwań MF" - podkreślił Kotecki.

"W grudniu, podobnie jak w październiku i listopadzie, odnotowano wysoki wzrost cen żywności oraz paliw. Jednak dynamika tego wzrostu była już wyraźnie niższa niż w dwóch wcześniejszych miesiącach. Ponadto do stosunkowo wysokiej dynamiki cen w grudniu ub.r. (0,4 proc. mdm, przy średniej z ostatnich 10 lat wynoszącej 0,1 proc.) mogło przyczynić się osłabienie złotego notowane w ostatnich miesiącach" - dodał.

Wiceminister uważa również, że wysoka dynamika inflacji w ubiegłym roku wynikała przede wszystkim z wysokich cen surowców rolnych i energii na rynkach światowych oraz z notowanego w drugiej połowie roku osłabienia złotego.

"Po części wynikła również z wprowadzonych na początku roku podwyżek stawek podatku VAT" - zaznaczył Kotecki. (PAP)

bg/ osz/

d79cfwq

Podziel się opinią

Share
d79cfwq
d79cfwq