Inflacja w 2023 roku spowolni, ale nadal będzie wysoka. To oznacza kolejną dużą waloryzację emerytur
Inflacja w marcu 2023 roku wyniosła 16,2 proc. - wynika z piątkowych danych GUS. Ekonomiści spodziewają się, że po lutowym rekordzie teraz wzrost cen będzie już hamował. Jednak średnioroczna inflacja w tym roku prawdopodobnie nadal będzie dwucyfrowa. To oznacza wysoką waloryzację emerytur w 2024 r.
W piątek GUS podał wstępny odczyt marcowej inflacji, który w ciągu najbliższych tygodni może jeszcze zostać zrewidowany. Według obecnych danych ceny w marcu wzrosły o 16,2 proc. w porównaniu do cen z marca 2022 roku. To odczyt nieco wyższy niż średnia prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 16 proc. Natomiast porównując marzec z lutym, ceny w ciągu miesiąca wzrosły o 1,1 proc.
Najbardziej w ciągu roku podrożały nośniki energii – o 26 proc. Na drugim miejscu jest żywność - wzrost o 24 proc. Rok do roku prawie nie drgnęły natomiast ceny paliw (wzrost o 0,2 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"
Wysoka inflacja oznacza dużą waloryzację
Ekonomiści dość zgodnie spodziewają się, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie hamować, czyli ceny będą rosły wolniej. Pod koniec roku wzrosty mogą być już "tylko" jednocyfrowe. Można jednak oczekiwać, że średnia inflacja w ciągu całego 2023 roku nadal będzie przekraczała próg 10 proc. Spodziewa się tego Narodowy Bank Polski, który w centralnej ścieżce projekcji zakłada, że średnioroczna inflacja w tym roku wyniesie 11,9 proc.
Jak przypomina w piątek "Fakt", ta wartość będzie kluczowa dla ustalenia wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2024 roku. Oblicza się go właśnie na podstawie średniorocznej inflacji i realnego wzrostu płac. Zakładając, że prognozy NBP się sprawdzą, można obecnie prognozować, że waloryzacja rent i emerytur sięgnie w przyszłym roku około 12 proc., a może nawet więcej - w zależności od tego, o ile realnie wzrosną w tym roku płace.
To będzie kolejny rok z wysoką waloryzacją
Jeśli te oczekiwania się sprawdzą, seniorów w 2024 roku czeka kolejna wysoka podwyżka świadczeń - po tej, którą dostali w tym roku. W marcu emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. Podkreślmy jednak, że jest to spowodowane dużą drożyzną - średnioroczna inflacja w 2022 roku sięgnęła bowiem 14,4 proc.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj