Trwa ładowanie...

Podwyżki dla emerytów. Wiceminister Szwed zwrócił się z ważnym apelem

- Ponad 2,6 mln emerytów już otrzymało świadczenia zwaloryzowane - przekazał w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceszef resortu rodziny zwrócił się do seniorów z ważnym apelem. To ostrzeżenie przed oszustami.

Co roku 1 marca waloryzacja jest wprowadzana w życie. W tym roku wynosie 14,8 proc.Co roku 1 marca waloryzacja jest wprowadzana w życie. W tym roku wynosie 14,8 proc.Źródło: Adobe Stock, fot: Photographer: Grzegorz Slemp
d1k16mv
d1k16mv

Wiceminister resortu Stanisław Szwed przypomniał, że co roku 1 marca waloryzacja jest wprowadzana w życie i w tym roku wynosi 14,8 proc. Co więcej, waloryzacja ma charakter kwotowo-procentowy z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

- Tutaj apel do seniorów. Zdarzają się sytuacje, że zgłaszają się do nich oszuści, że będą załatwiać waloryzację. Waloryzacja jest z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków. (...) W tej chwili ponad 2,6 mln emerytów już otrzymało świadczenia zwaloryzowane. Jutro jest kolejna transza - ponad 1,3 mln emerytów też otrzyma już zwaloryzowaną kwotę - powiedział wiceminister. Dodał, że waloryzowana jest również renta socjalna czy świadczenia pielęgnacyjne.

d1k16mv

Wypłata "trzynastek" i "czternastek". Seniorzy nie unikną podatku

Zaraz po waloryzacji, już pod koniec marca, emerytów czekają wypłaty "trzynastek" w wysokości emerytury minimalnej. Osoby, które po marcowej waloryzacji będą otrzymywać świadczenia do 900 zł, otrzymają na rękę 1 tys. 445 zł 48 gr. Od kwoty 2,5 tys. zł emerytury lub renty brutto, "trzynastka" wyniesie 1 tys. 254 zł 48 gr. Wszystko dlatego, że rząd nie zwolnił świadczenia z podatku.

W tym roku seniorzy mogą liczyć także na "czternastkę", która ma być świadczeniem wypłacanym już co rok. Rząd w najbliższych tygodniach planuje przyjąć projekt ustawy w tej sprawie.

d1k16mv

Wszystko wskazuje na to, że świadczenie będzie przyznawane na dotychczasowych zasadach. 14. emerytura wyniesie tyle, co minimalne świadczenie. W tym roku będzie to 1588 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2,9 tys. zł "czternastka" będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Wypłaty mają wystartować na przełomie sierpnia i września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1k16mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k16mv