Trwa ładowanie...
d35rvjy

Inflacja w maju 3,6 proc. rdr; mdm 0,5 proc. (aktl.)

...

Share
d35rvjy

(dochodzi komentarz GUS do danych)

15.6.Warszawa (PAP) - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do maja 2008 roku, a w porównaniu z kwietniem wzrosły o 0,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w maju o 3,7 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,5 proc.

d35rvjy

Z danych GUS wynika, że w ujęciu mdm w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w tym okresie wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,7 proc.) oraz podwyżki opłat związanych z transportem (o 1,2 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,17 pkt proc. i 0,11 pkt proc." - napisano w komentarzu do danych.

GUS podał, że wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był niższy niż w kwietniu br. (3,6 proc. wobec 4,0 proc.), lecz nadal pozostawał powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.).

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 7,6 proc.) oraz cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 5,2 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,86 pkt proc. i 1,29 pkt proc." - wynika z danych GUS.

"Spadek cen w zakresie transportu oraz dynamika cen odzieży i obuwia obniżyły wskaźnik w tym okresie po 0,43 pkt proc." - dodają autorzy komunikatu.(PAP)

bg/ ana/

d35rvjy

Podziel się opinią

Share
d35rvjy
d35rvjy