Trwa ładowanie...
d282oi1
22-09-2016 12:23

ING BSK: Ponad połowa Polaków oczekuje wsparcia od rodziców w zakupie mieszkania

Warszawa, 22.09.2016 (ISBnews) - Aż 56% Polaków oczekuje wsparcia od rodziców w zakupie własnego mieszkania, co jest jednym z wyższych odsetków w Europie. Większość Polaków jest zadowolona ze swojej sytuacji mieszkaniowej, 67% mieszka we własnym mieszkaniu, a tylko co piąte mieszkanie jest sfinansowane kredytem, wynika z kolejnej edycji "Finansowego Barometru ING".  

d282oi1
d282oi1

Większość - aż 81% - mieszkań w Polsce nie jest obciążona kredytem hipotecznym, podczas gdy przeciętna w Europie wynosi 61%. Kredyt hipoteczny spłaca co piąty Polak. To najniższy odsetek ze wszystkich 13 państw, biorących udział w badaniu.

"Polacy są wyjątkowo zadowoleni ze swoich warunków mieszkaniowych, choć często ten standard odbiega od tego, na co mogą liczyć mieszkańcy Europy Zachodniej. Polacy wciąż preferują własność prywatną - to jest wzorzec, utrwalony od wielu lat. Chcą mieć mieszkanie na własność i oczekują wsparcia w tych zakupach - głównie od rodziców" - powiedział główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki podczas konferencji prasowej.

Badanie pokazało, że 50% Polaków posiadających mieszkanie uzyskało realną pomoc w jego zakupie - 25% osób odziedziczyło mieszkanie, 13% dostało je od rodziców lub dalszej rodziny, a 12% otrzymało wsparcie finansowe przy zakupie własnego lokum. Ten rodzaj pomocy przy kupnie mieszkania w Polsce jest częstszy niż w większości badanych krajów.

"Młodzi ludzie, gdy się usamodzielniają, chcą mieć własne mieszkanie. Polacy są w czołówce krajów, w których dzieci uważają, że rodzice powinni pomagać finansowo w zakupie mieszkania, czy budowie domu. To się koreluje z rzeczywistym poziomem uzyskiwania pomocy. Premia za mieszkanie własne w Polsce jest wysoka, bo oferty najmu w większości nie odpowiadają oczekiwaniom" - powiedział ekonomista ING Karol Pogorzelski.

d282oi1

Dwie trzecie dorosłych Polaków mieszka we własnym mieszkaniu (67%), a jedynie co siódmy je wynajmuje (15%). Z kolei w wynajmowanym lokalu mieszka 57% Niemców, czy 39% Holendrów. Tylko połowa najemców w Polsce jest zadowolona ze swojej sytuacji mieszkaniowej.

"Polacy są narodem posiadaczy mieszkań. Ludzie przeciętnie są szczęśliwsi, gdy mają swoje mieszkania. W Polsce jest mniej zadowolonych najemców, niż w Europie. To wynika z tego, że rynek najmu jest mały" - podkreślił Pogorzelski.

Polacy zaskakująco dobrze oceniają swoją sytuację mieszkaniową - dotyczy to blisko czterech na pięciu właścicieli mieszkań (79%), pomimo, że z danych Eurostatu wynika, iż 45% Polaków żyje w przeludnionych mieszkaniach (pod względem mieszkańców przypadających na 1 pokój). Blisko co 10 mieszka w lokalu klasyfikowanym jako substandardowy. W innych państwach Europy mieszkania są co prawda trudniej dostępne finansowo, ale zapewniają wyższy standard.

Pytani o powody zadowolenia z własnego mieszkania, Polacy najczęściej wskazują na bezpieczną okolicę (73%), krótki czas dojazdu do pracy (72%) oraz bliskość udogodnień (72%). Posiadacze mieszkań na kredyt jako powód niezadowolenia wskazują najczęściej na wielkość mieszkania (42%) oraz koszty raty kredytu (40%).

d282oi1

Badanie pokazało także, że Polacy chcą powrotu zwolnienia z podatku VAT wydatków na budowę lub remont mieszkania (w 2014 r. zakres zwolnienia kosztów materiałów z podatku VAT został zawężony) jako formy wsparcia przez państwo przy nabyciu mieszkania. Na takie wsparcie liczyłoby 33% badanych, na dopłatę do rat kredytu mieszkaniowego - 23%, a na dopłatę do wkładu własnego - 19%.

"Finansowy Barometr ING" to cykliczne międzynarodowe badanie. Obecne zostało przeprowadzone w 13 krajach Europy (Polska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy) w czerwcu tego roku na próbie 12 797 respondentów, w tym 1027 z Polski.

(ISBnews)

d282oi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d282oi1