Trwa ładowanie...
d43uybf
25-06-2015 08:54

Instytut Biznesu apeluje o racjonalne wydanie 180 mln zł na edukację cyfrową

Warszawa, 25.06.2015 (ISBnews) - Przyjęte niedawno nowe kryteria wyboru projektów edukacyjnych w ramach Programu Operacyjnego "Polska Cyfrowa" mogą skutkować rozproszeniem środków na inicjatywy, które będą miały niewielki wpływ na rozwiązanie problemu wykluczenia cyfrowe blisko 10 mln Polaków w wieku powyżej 50 lat, uważa Instytut Biznesu. Organizacja zaapelowała o rewizję przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyjętych kryteriów.

d43uybf
d43uybf

Instytut Biznesu zwraca uwagę w opublikowanym właśnie stanowisku, że przyjęte przez Komitet Monitorujący PO PC nowe kryteria, które zadecydują o wyborze programów na rzecz edukacji cyfrowej społeczeństwa, faworyzują realizację projektów maksymalnie średniej skali (do 300 gmin), których wpływ w żaden sposób nie gwarantuje spójności działań w skali Polski oraz odpowiedniego impetu strategicznego, niezbędnego do pokonania znaczącej bariery w rozwoju e-gospodarki w Polsce.

Na projekty dotyczące działań szkoleniowych na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych (działanie 3.1 PO PC), wyłonione w trakcie pierwszego konkursu, planuje się przeznaczyć ok. 180 mln zł.

Instytut Biznesu krytykuje także założony wskaźnik przeszkolenia do 2023 roku zaledwie 400 tysięcy osób w ramach projektów edukacji cyfrowej. "To w żaden sposób nie odpowiada skali potrzeb ani wyzwaniu, jakie w tej mierze stoi przed Polską" - czytamy w stanowisku.

Nowe kryteria preferują projekty, które zapewnią wysoki wkład własny wnioskodawców, przy jednoczesnym ograniczaniu możliwości udziału gmin, których dochody per capita są wyższe niż średnia krajowa. Zdaniem Instytutu Biznesu, takie wymagania są niespójne i niedostosowane do realizacji strategicznego celu Programu "Polska Cyfrowa". Ponadto skutkować będą zmarnotrawieniem dorobku dużych projektów edukacyjnych, prowadzonych w ostatnich latach przez wiodące organizacje pozarządowe, a także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

(ISBnews)

d43uybf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43uybf