Trwa ładowanie...

Internet zamiast wizyty w urzędzie. Resort cyfryzacji publikuje "rozkład jazdy"

32 nowe usługi ma wdrożyć do końca 2017 r. Ministerstwo Cyfryzacji. Resort Anny Streżyńskiej obiecuje obywatelom m.in. możliwość zgłoszenia narodzin dziecka czy utraty dowodu osobistego. Wszystko sprzed ekranu komputera i bez wizyty w urzędzie. A w razie kontroli drogowej wystarczy nam już tylko telefon - tam będziemy mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie.

Internet zamiast wizyty w urzędzie. Resort cyfryzacji publikuje "rozkład jazdy"Źródło: PAP
dfik2h4
dfik2h4

Resort udostępnił w piątek "rozkład jazdy" na kolejne pół roku. Nad czym będą pracować urzędnicy w najbliższych miesiącach?

Nowych usług będzie wiele. Jako pierwsze "na warsztat" zostanie wzięte zgłoszenie narodzin dziecka. "Obecnie czynność ta wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie. Tymczasem konieczność załatwiania formalności jest jedną z ostatnich rzeczy, o jakich myślą rodzice, gdy na świat przychodzi ich potomstwo" - czytamy w komunikacie resortu.

Minister Streżyńska ma wiele nowych pomysłów. O kilku z nich opowiedziała w naszym studiu:

Najpierw przeprowadzony zostanie pilotaż. Zamiast iść do urzędu, ojciec będzie mógł upoważnić pracownika szpitala, który zgłosi narodziny dziecka za niego. Tak ma to działać w jednej z placówek w Ełku. "Ma to na celu pokazanie, że nawet bez zmiany procedur administracyjnych można szukać niestandardowych rozwiązań, które ułatwiają życie obywatelom" - tłumaczy resort.

dfik2h4

Następnym krokiem ma być opracowanie elektronicznego wniosku. Wtedy do urzędu nikt nie będzie już musiał iść. Wszystko da się załatwić przez internet, o czym pisaliśmy na naszych łamach w połowie kwietnia.

"Pakiet kierowcy"

#

Łatwiej ma być również dostać odpis aktu stanu cywilnego. Będzie można za niego zapłacić on-line. Ponadto formularz ma być znacznie bardziej przyjazny - podobnie jak ten, który składamy po 500+.

Ucieszą się również kierowcy. Do tej pory mogli oni co prawda złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy przez internet, ale musieli donieść do urzędu gminy zaświadczenie lekarskie. Jeszcze w tym roku oba dokumenty będzie można złożyć bez wychodzenia z domu.

dfik2h4

Resort cyfryzacji stawia również na mDokumenty. W komórce będzie można nosić nie tylko dowód osobisty, ale również prawo jazdy, dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC. Przy kontroli drogowej nie trzeba będzie więc nawet wyciągać portfela - wystarczy telefon komórkowy.

"Dzięki pakietowi kierowcy ci, którzy będą korzystać z mDokumentów będą więc mogli niebawem wychodzić z domu z telefonem komórkowym i kluczykami do auta. Będzie to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy zapomni się dokumentów w tradycyjnej formie" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Profil zaufany niezbędny

#

Co będzie do tego potrzebne? Nie obejdzie się bez Profilu Zaufanego. Ten jednak już od kilku miesięcy jest znacznie mniej uciążliwy przy zakładaniu. Zamiast iść na pocztę, tożsamość można potwierdzić na przykład za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

dfik2h4

Taki sposób udostępniło już kilka banków w Polsce (m.in. PKO BP, Pekao SA. Millennium i ING Bank Śląski)
, a w najbliższych miesiącach mają dołączyć kolejne.

W sumie zapowiadanych przez resort zmian jest więcej. Na ministerialnej liście znajdują się aż 32 projekty, które mają ułatwić życie obywatelom, kierowcom czy przedsiębiorcom. Resort zastrzega jednak, że nie wszystko zależy tylko od niego.

"Trzeba zaznaczyć, że wszystkie wymienione e-usługi zależne są nie tylko od sprawności resortowych informatyków, ale przede wszystkim od toku legislacji" - napisał resort Anny Streżyńskiej.

dfik2h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfik2h4