Trwa ładowanie...

Inwestorzy spodziewają się osłabienia złotego. Głównie przez politykę

Stabilizacja złotego względem euro i dolara w najbliższym czasie zostanie zachwiana - tak przewidują polscy inwestorzy. Na wysokość kursów walutowych znaczenie mogą mieć kwestie polityczne, w tym działania Komisji Europejskiej wobec reformy sądownictwa w Polsce oraz kwestii wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Inwestorzy spodziewają się osłabienia złotego. Głównie przez politykęŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d1dqrrl
d1dqrrl

Już nawet do 3,57 zł spadł w środę kurs wymiany dolara. Amerykańska waluta nie była tak nisko wyceniana od ponad dwóch lat. W czwartek przed południem obserwujemy jednak delikatne odbicie notowań pod granicę 3,60 zł.

Około dwóch groszy do góry w ostatnich godzinach poszedł też frank, za którego trzeba dać na foreksie 3,71 zł. Od jakiegoś czasu powyżej 4,25 zł utrzymuje się też wycena euro.

Czy ten delikatny ruch w górę kursów walutowych może oznaczać koniec dobrej passy złotego? Wiele wskazuje na taki scenariusz i umocnienie złotego wobec najważniejszych walut, może się szybko skończyć. Platforma transakcyjna CMC Markets, dająca klientom możliowość handlu walutami na foreksie, przedstawiła zagregowane statystyki graczy. Wynika z nich, że w krótkim terminie oczekują oni osłabienia złotego, którego wymieniają na euro czy dolara.

W odniesieniu do euro osłabienia rodzimej waluty oczekuje około 60 proc. inwestorów korzystających z CMC Markets, natomiast w stosunku do dolara aż 88 proc. z nich.

Podstawowym narzędziem do inwestowania na rynku forex są różne platformy, oferujące możliwość handlu walutami, ale nie tylko. W tym materiale przedstawiamy najważniejsze ich rodzaje.

- Nie bez znaczenia są tu zapewne kwestie polityczne - komentuje sytuację Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacjiw CMC Markets. Zwraca on uwagę, że prowadzona przez Komisję Europejską procedura praworządności w Polsce skupiała się dotychczas głównie na reformie sądownictwa. W środę jednak instytucja ta poinformowała, że weźmie również pod uwagę kwestię wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

d1dqrrl

- Uwzględniając wcześniejsze ostrzeżenia Komisji o ryzyku zastosowania wobec Polski sankcji, inwestorzy mogą trzymać się na dystans od polskiej waluty. Obecnie w dalszym ciągu można obserwować sprzyjający walutom rynków wschodzących wysoki apetyt na ryzykowne aktywa, jednak utrzymująca się atmosfera politycznej niepewności może zdecydować o przepływie kapitału na inne rynki z tego samego koszyka - uważa Leściorz.

Złoty tym samym może tracić na rzecz np. czeskiej korony czy węgierskiego forinta.

d1dqrrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dqrrl