Trwa ładowanie...

Inwestorzy w strachu. PBG i Hydrobudowa na dnie

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się fatalnie dla firm budowlanych PBG i Hydrobudowa. Obie złożyły wczoraj wnioski o ogłoszenie upadłości. Inwestorzy wyprzedają akcje, które w przypadku PBG tracą już ponad 52 proc. wartości.

Inwestorzy w strachu. PBG i Hydrobudowa na dnieFot: Narodowe Centrum Sportu
d36ijy9
d36ijy9

Wobec wczorajszego kursu odniesienia na poziomie 14,63 zł akcje PBG straciły do godziny 10.55 już 52,08 proc. Teraz warte są zaledwie 7,15 zł. Nie jest to jednak najgorszy dzisiejszy wynik. W pewnym momencie ich cena spadła do zaledwie 6,81 zł.

Akcje Hydrobudowy również tracą. Kurs odniesienia wynosił 0,34 zł, natomiast bieżąca wartość to tylko 0,20 zł. Oznacza to spadek o -41,18 proc. W przypadku obu spółek są to historyczne minima.

Straty inwestorów na akcjach Hydrobudowy również nieco się zmniejszyły. O 16.00 wynosiły -38,24 proc. wobec wczorajszego kursu na poziomie 0,34 zł za akcję. Teraz każda z nich jest warta 0,21 zł. Dzisiejsza minimalna wartość Hydrobudowy spadła do 0,19 zł za walor.

d36ijy9

Przez cały dzień akcje spółek utrzymywały się na niskim poziomie, jednak po godzinie 14.00 widoczne było odbicie. O 16.00 walor PBG wart był 7,75 zł, co oznacza spadek wobec kursu odniesienia o -47,03 proc. Przypomnijmy jednak, że w najgorszym momencie dnia strata sięgała ponad 52 proc.

Zamknięcie notowań na GPW przyniosło niewiele zmieniło w wycenie Hydrobudowy i PBG. Trzeba jednak zaznaczyć, że od godz. 16.00 widoczny był trend wzrostowy, który później nieco stracił na sile. W przypadku PBG notowania zakończyły się na poziomie 7,86 zł za akcję. Oznacza to utratę -46,27 proc. wobec wczorajszego kursu odniesienia. Hydrobudow - po chwilowym wzroście wróciła do poziomów sprzed godz. 16.00. Za akcję tej spółki inwestorzy płacili 0,21 zł. Dzisiejsze straty sięgnęły więc - 34,24 proc.

Wykresy notowań na GPW dla obu spółek pokazują, że ciągle ich utrata wartości pogłębia się. Jeszcze przed godziną 10.00 PBG traciło ok. 50 proc., a Hydrobudowa 38,2 proc.

d36ijy9

Wnioski Hydrobudowy i PBG o upadłość uderzyły także w inne spółki budowlane notowane na warszawskim parkiecie. Polimex traci 6,6 proc. Z kursu 1,06 spadł do 0,99 zł. Natomiast Pol-Aqua notuje niemal 2 proc. spadek. Za akcję tej spółki trzeba teraz płacić 5,49 zł, kurs odniesienia wynosił natomiast 5,6 zł.

PGE i Hydrobudowa w poniedziałek złożyły wnioski o upadłość likwidacyjną. Powodem dramatycznej sytuacji firm są podobno przeciągające się rozmowy z bankami. Mają bowiem problem z uzyskaniem kredytów pomostowych dla dalszego finansowania grupy. Pieniądze te miałyby zapewnić płynność spółką do momentu wyemitowania obligacji zamiennych.

Przemysław Szkudlarczyk, wiceprezes PBG, poinformował na początku tygodnia, że nieuregulowane zobowiązania finansowe PBG wynoszą około 1,5 mld zł. Cała grupa jest winna bankom aż 1,7 mld zł.

Analitycy wypowiadający się dla PAP twierdzą, że wnioski o upadłość spółek pogorszą sytuacje na rynku budowlanym. Ich zdaniem wpłynie to tylko na zaostrzenie przez banki polityki kredytowej wobec spółek z branży budowlanej.

d36ijy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36ijy9