Trwa ładowanie...
d24lxji

Inwestycje w kompetencje cyfrowe korzystne dla gospodarki i budżetu

Warszawa, 14.04.2015 (ISBnews) - Ponad 140 mln euro z programu operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 przeznaczonych zostanie na podnoszenie poziomu cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Eksperci szacują, że zachęcenie starszych Polaków do korzystania z technologii cyfrowych oznaczałoby korzyści w wysokości 24 mld zł.

Share
d24lxji

"Wykluczenie cyfrowe - nieobecność w świecie internetu i komunikacji elektronicznej dotyczy szczególnie ludzi dojrzałych i seniorów. Wśród 13,7 mln osób po pięćdziesiątce z internetu nie korzysta aż 67%, czyli ponad 9 mln osób" - powiedział prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głomb agencji ISBnews.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie stowarzyszenia w 2012 przez PwC wynika m.in., że przychody i oszczędności z tytułu większej integracji cyfrowej starszych Polaków wyniosłyby 24 mld zł rocznie, czyli ok. 1,5% PKB. Składałyby się na to m.in. składki ubezpieczeniowe odprowadzane do Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz oszczędności wynikające z łatwiejszych kontaktów na linii instytucje publiczne-obywatel. 2,5 mld zł mogliby zaoszczędzić Polacy z pokolenia 50+ dzięki możliwości kupowania online i posiadaniu internetowego konta bankowego.

Największym, realizowanym do tej pory programem podnoszenia cyfrowych kwalifikacji osób starszych jest program Polska Cyfrowa Równych Szans, prowadzony od 2013 roku przez resort administracji i cyfryzacji oraz Stowarzyszenie "Miasta w Internecie". W ramach programu stworzono m.in. sieć lokalnych edukatorów nazwanych Latarnikami Polski Cyfrowej. Przeszkolono już ponad 2900 Latarników, którzy zorganizowali 33 tys. zajęć. W programie wzięło udział blisko ćwierć miliona dorosłych Polaków. Jak przyznaje Krzysztof Głomb, potrzeby są znacznie większe, dlatego program, aby pozytywnie wpływał na gospodarkę, powinien być kontynuowany. "Przygotowaliśmy już w tej sprawie ofertę dla samorządów polskich gmin" - podkreśla prezes SMWI. Można się z nią zapoznać w serwisie www.latarnicy2020.pl

d24lxji

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje dalej wspierać integrację cyfrową Polaków. Jak wskazywał minister Andrzej Halicki w styczniu br. na spotkaniu z seniorami biorącymi udział w programie, Program Latarnicy Polski Cyfrowej jest najlepszym przykładem tego, jak dobrze potrafimy wykorzystać unijne pieniądze przeznaczone na ten właśnie cel. Deklarował wówczas, że chciałby, aby w latach 2014-2020 takie i podobne programy były kontynuowane.

(ISBnews)

d24lxji

Podziel się opinią

Share
d24lxji
d24lxji