Trwa ładowanie...

Inwestycyjna ofensywa Mennicy Polskiej

Spółka wyda na rozwój 280 mln zł ze sprzedaży obligacji i kolejnych kilkaset milionów z własnych funduszy oraz kredytów.

Share
Inwestycyjna ofensywa Mennicy Polskiej
Źródło: WP.PL
d1w4k2l

Kontrolowana przez inwestora giełdowego Zbigniewa Jakubasa (ma 51,8 proc. akcji) firma w ciągu roku może sprzedać obligacje za 280 mln zł. Jak dodaje prezes Mennicy Tadeusz Steckiewicz, możliwości finansowe przedsiębiorstwa sięgają kolejnych kilkuset milionów złotych, jeśli uwzględnić własne fundusze i kredyty.

_ Nie spodziewam się żadnych kłopotów z uplasowaniem emisji papierów dłużnych. Zainteresowanie inwestorów naszą spółką w ostatnich miesiącach jest bardzo duże _- utrzymuje Steckiewicz.

d1w4k2l

Mennice i spółki z GPW

Na co spółka przeznaczy pieniądze? - Interesują nas przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne, z oczywistych względów nie mogę podać ich nazw. Analizujemy m.in. możliwość przejęcia mennic w regionie - mówi Steckiewicz. Jedna z nich to Ceska Mincovna, ale prezes nie podejmuje tematu.

Mennica nie wyklucza też inwestycji w spółki giełdowe - zwiększenia zaangażowania w Zakładach Azotowych Puławy (od prawie roku ma 5,2 proc. akcji), a zwłaszcza zakupu 55 proc. walorów prywatyzowanego kolportera - Ruchu (teraz ma 10,6 proc.). Rynkowa wartość pakietu to prawie 300 mln zł. - MSP wybrało już doradcę prywatyzacyjnego i czekamy na wyniki jego prac. Nie wiemy, na ile wyceni Ruch. Biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe, transakcja nie wykluczyłaby pozostałych, które analizujemy - twierdzi Steckiewicz.

Przegląd "starych" inwestycji

Co z inwestycjami wcześniej anonsowanymi przez spółkę? Na Żeraniu miała powstać nowa mennica, a w Radzyminie nowa siedziba Mennicy Metali Szlachetnych - oba zakłady znajdują się teraz na atrakcyjnych działkach w centrum Warszawy. Wartość tych inwestycji to prawie 80 mln zł. W pierwszym przypadku została już przygotowana dokumentacja pozwalająca budować fundamenty, w drugim zakończyły się prace nad dokumentacją projektową.

_ Biorąc pod uwagę plany związane z emisją obligacji, musimy przeanalizować te projekty, by pasowały do obecnych potrzeb. Dotyczy to również biurowca _- mówi Steckiewicz.
Na jednej ze zwolnionych działek Mennica planowała wybudować biurowiec za 0,5 mld zł. O uzyskanie warunków zabudowy stara się jednak od przynajmniej dwóch lat.
_ Kiedy zbliżaliśmy się do końca uzyskiwania niezbędnych zgód i pozwoleń, zmieniło się prawo, musieliśmy więc wystąpić o kolejne zezwolenia. W tej chwili, jak wielu deweloperów, musimy przeanalizować efektywność ekonomiczną tego projektu _- tłumaczy Steckiewicz.
_ Absolutnie nie chodzi o jego zarzucenie _ - zastrzega.

d1w4k2l

Na fali gorączki złota

W I połowie 2009 roku Mennica wypracowała rekordowe wyniki. Skonsolidowane przychody wyniosły 557 mln zł, a zysk netto 62,7 mln (odpowiednio o 18 i 30 proc. więcej niż rok wcześniej). W całym 2009 roku Mennica planuje przekroczyć 1 mld zł obrotów i 100 mln zł czystego zarobku. - To nie jest oficjalna prognoza, lecz miara ambicji zarządu. Niezmiennie od kilku lat filarem jest produkcja monet i numizmatów - mówi Steckiewicz. Spółce sprzyja wzrost cen złota - sprzedaż sztabek złota inwestycyjnego w I półroczu była 2,5 razy wyższa niż przed rokiem.

Na początku września cena kruszcu przebiła psychologiczną barierę 1 tys. USD za uncję. Prezes nie chce jednak zdradzać, jakiego kursu Mennica spodziewa się na koniec roku. - Nasza działalność opiera się na zaufaniu, więc wolałbym nie przewidywać cen złota, nie mam na nie wpływu. W przeszłości rekomendowaliśmy inwestycję w kruszec jako alternatywną lokatę kapitału i ta rekomendacja sprawdziła się - mówi Steckiewicz.

Milion (klientów) do wzięcia

Firma liczy na większą sprzedaż sztabek i numizmatów za pośrednictwem Skarbca Mennicy Polskiej. Powołana w ubiegłym roku spółka pozyskała już kilkadziesiąt tysięcy klientów (w I półroczu miała 24 mln zł przychodów), a według jej wyliczeń potencjalnych kolekcjonerów może być w kraju nawet milion. Dlatego w ramach kampanii marketingowej foldery z ofertą Skarbca otrzyma aż 10 milionów gospodarstw domowych. - Rynek kolekcjonerów w Polsce jest drugim w Europie po Niemczech - mówi Steckiewicz. W Internecie można znaleźć wiele portali handlujących numizmatami. Czy również one mogą być obiektem przejęć? - Możemy powalczyć o wyspecjalizowanych kolekcjonerów - podsumowuje prezes.

Adam Roguski
Parkiet

d1w4k2l

Podziel się opinią

Share
d1w4k2l
d1w4k2l