Inżynierki zarabiają mniej
Średnie wynagrodzenie mężczyzn inżynierów to 4679 złotych. Kobiety zarabiają mniej. Średnia stawka kobiet inżynierów wynosi 3697 złotych
17.04.2008 09:40
Średnie wynagrodzenie mężczyzn inżynierów to 4679 złotych. Kobiety zarabiają mniej. Średnia stawka kobiet inżynierów wynosi 3697 złotych, informuje Banku Danych o Inżynierach.
Na 100 tysięcy osób zarejestrowanych w bazie Banku Danych o Inżynierach, tylko niewielki procent stanowią kobiety. Według badania przeprowadzonego przez BDI, kobiety najczęściej pracują w takich branżach jak: budownictwo, edukacja, badania, branża spożywcza, instalacyjna oraz motoryzacyjna. Kobiety najczęściej wybierają studia na wydziałach ściśle związanych z budownictwem: architektura, konstrukcje budowlane, inżyniera środowiska.
Po uzyskaniu tytułu inżyniera (o ile decydują się na podjęcie pracy zgodnej z kierunkiem swojego wykształcenia) pracują w działach: budownictwo (18,96%), instalacje sanitarne (5,77%), czy branża spożywcza (5,49%), a także chemiczna (4,95%). Do popularnych wśród kobiet dyscyplin technicznych należy również motoryzacja (4,40%), administracja (4,12%), czy edukacja (4,12%).
Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast takie dziedziny jak: lotnictwo (0,55%), gazownictwo (0,55%), geodezja i kartografia (0,55%), media, reklama i rozrywka (0,55%), a także służby mundurowe, górnictwo, czy rolnictwo. Są to również branże zdecydowanie mniej popularne wśród kadry technicznej - w służbach mundurowych, górnictwie, rolnictwie miejsc pracy dla osób z dyplomem inżyniera jest w ogóle zdecydowanie mniej niż np. w branżach typowo przemysłowych.
Wśród inżynierów kobiety najczęściej znajdują zatrudnienie w działach: finanse (50%), ochrona środowiska (33,33%), czy BHP (30%) a także w laboratoriach (25,29%), działach jakości (24,48%) oraz planowania (21,34%). Popularne są także logistyka (20,21%), inwestycje (16,07%), czy marketing (15,58%). Najmniej kobiet znajduje zatrudnienie w działach informatycznych. Niewiele jest niestety kobiet reprezentujących techniczny profil wykształcenia, pracujących na stanowiskach kierowniczych oraz w nadzorze technicznym.
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Bank Danych o Inżynierach, średnie wynagrodzenie inżynierów reprezentowanych przez mężczyzn to stawka 4679 złotych. Kobiety zarabiają mniej. Średnia stawka kobiet inżynierów wynosi 3697 złotych. Badanie pokazuje, że wśród absolwentów studiów technicznych w każdej kategorii wiekowej średnia stawka wynagrodzenia otrzymywana przez mężczyzn jest wyższa niż średnia uzyskiwana przez kobiety. Różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem (po 30-stym roku życia przekracza 37%) i zmniejsza się dopiero po ukończeniu 40 lat.
Rozbieżność w wysokości wynagrodzenia kadry technicznej jest znacząca gdy uwzględnimy podział na płeć. Różnica jest również widoczna gdy dokonamy podziału populacji na kierunek wykształcenia, branżę i dział, w którym pracują. W każdej z reprezentowanych przez inżynierów dziedzin gospodarki wynagrodzenie mężczyzn przewyższa stawkę otrzymywaną przez kobiety pracujące w tej samej branży. Najmniejsze różnice w wynagrodzeniu występują w administracji i handlu detalicznym. Pozostałe branże prezentują zdecydowaną rozbieżność w uzyskiwanym uposażeniu gdy uwzględnimy podział na płeć. W każdym z działów firmy kobiety z wykształceniem technicznym otrzymują niższe wynagrodzenie.
W każdym z województw średnie stawki wynagrodzenia inżynierów - mężczyzn przewyższają te uzyskiwane przez kobiety. Różnice średnio oscylują wokół 30 % ale potrafią sięgać nawet 50% w przypadku np. województwa podkarpackiego. Średnie stawki wynagrodzenia wśród inżynierów w różnym stopniu posługujących się językiem obcym pokazują, ze na każdym poziomie stawka uzyskiwana przez mężczyzn jest wyższa. Prezentowane wyniki badań ukazują wyraźną tendencję do gorszego wynagradzania kobiet na wszystkich poziomach stanowisk, we wszystkich kategoriach wiekowych.
Jak również w firmach zlokalizowanych we wszystkich województwach, działających we wszystkich branżach i działach. Na wysokość uposażenia nie ma również wpływu poziom znajomości języków obcych. Tym samym różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn odzwierciedlają występujące na całym rynku pracy zjawisko charakteryzujące się stworzeniem znacznie mniejszych możliwości awansu finansowego kobietom w porównaniu do mężczyzn pracujących na tym samym stanowisku oraz w tych samych warunkach.