Trwa ładowanie...
konsumenci

Ipsos: w lutym rośnie optymizm konsumentów

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) rośnie już drugi miesiąc z rzędu - wynika z opublikowanych w piątek badań Ipsos. W lutym WOK wyniósł 80 pkt, co oznacza wzrost o prawie 4 pkt względem stycznia. Wzrost zaobserwowano we wszystkich składowych wskaźnika.

Share
Ipsos: w lutym rośnie optymizm konsumentów
Źródło: Jupiterimages
deot9gd

"Zgodnie z wynikami sondażu w lutym bieżącego roku 21 proc. Polaków uważało, że sprawy kraju zmierzają w dobrym kierunku - to wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do zeszłego miesiąca" - napisano w komentarzu do badania.

Dodano, że zdecydowanie mniej Polaków obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w najbliższych 12 miesiącach. Jeszcze w grudniu 2012 r. obawy zgłaszało 48 proc. badanych, w styczniu 2013 r. - 42 proc. a w lutym 2013 tylko 37 proc.

Ipsos poinformował, że w lutowym pomiarze wzrost zaobserwowano we wszystkich składowych wskaźnika WOK. "Największy wzrost zanotowano na składowej wskaźnika WOK związanej z oczekiwaniami co do przyszłości (wzrost o prawie 9 pkt). Ocena Klimatu Gospodarczego, czyli ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, w stosunku do stycznia wzrosła aż o 5 pkt, uzyskując wynik 66,63 pkt" - wskazano w raporcie.

deot9gd

Nieznacznie wzrósł Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych. "W styczniowym pomiarze wartość wskaźnika wynosiła 65,77 pkt, podczas gdy w lutym - 66,53 pkt" - podał Ipsos.

W raporcie stwierdzono też, że połowa Polaków jest zdania, iż sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się. To taki sam odsetek, jak przed miesiącem. "Natomiast nieco więcej z nas jest zdania, że sytuacja uległa poprawie (w styczniu tego zdania było 6 proc. Polaków, podczas gdy w lutym 9 proc.)" - dodano.

Wskaźnik Skłonności do Zakupów w lutym wyniósł 88,61 pkt., co oznacza wzrost w porównaniu ze styczniem o 3 pkt. "Zwiększył się odsetek Polaków uważających, że za 12 miesięcy sytuacja materialna ich gospodarstw domowych ulegnie poprawie. W styczniu br. taką opinię wyrażało 15 proc. respondentów, podczas gdy w lutym już 18 proc." - napisano.

Z badań wynika również, że optymistyczne oceny Polaków przekładają się na duży wzrost Wskaźnika Oczekiwań Względem Przyszłości, który wyniósł w lutym 88,28 pkt, co w ujęciu miesięcznym oznacza wzrost o 8 pkt.

deot9gd

"14 proc. z nas jest zdania, że aktualnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (bez zmian w stosunku do stycznia). Wzrósł odsetek Polaków deklarujących, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda się odłożyć jakieś pieniądze: w styczniowym pomiarze tego zdania było 14 proc. Polaków, podczas gdy w lutym 16 proc." - stwierdzono w badaniu.

Ipsos wskazał też, że Polacy optymistycznie podchodzą do poziomu inflacji: więcej z nas jest zdania, że będzie ona spadać niż rosnąć. "Zmniejszył się także, w porównaniu do styczniowego pomiaru, odsetek Polaków obawiających się wzrostu bezrobocia: w styczniu takie obawy sygnalizowało 57 proc. respondentów, podczas gdy w lutym 51 proc." - poinformowano.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 pkt. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 6-13 stycznia 2013 r. na grupie 1007 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

deot9gd

Podziel się opinią

Share
deot9gd
deot9gd