Trwa ładowanie...
d172xpt

Irlandia: bardzo wzrosło poparcie dla paktu fiskalnego

Poparcie Irlandii dla nowego unijnego paktu fiskalnego wzrosło zdecydowanie przed referendum wyznaczonym na 31 maja - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę, w dzień po tym, gdy ekonomiści ostrzegli Dublin przed konsekwencjami "nie" w referendum.

d172xpt
d172xpt

Ich zdaniem zniweczyłoby ono szanse odzyskania przez Dublin wiarygodności na rynkach finansowych. Irlandia ma zamiar wrócić na rynek obligacji długoterminowych w ciągu 12 miesięcy. Według 9 na 10 ekonomistów, których przepytał na tę okoliczność Reuters, odrzucenie paktu storpedowałoby takie plany.

Według sondażu firmy Red C dla "The Sunday Business Post" za traktatem chce się opowiedzieć 53 proc. uczestników referendum, czyli o sześć punktów procentowych więcej niż przed dwoma tygodniami. Liczba przeciwników paktu - 31 proc. - zmalała o 4 punkty procentowe; 16 proc. wciąż jest niezdecydowanych (o 2 punkty procentowe mniej niż poprzednio).

Pakt fiskalny został podpisany 2 marca br. w Brukseli przez 25 państw UE (bez Czech i Wielkiej Brytanii). Umowa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, o ile do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro. Irlandia jest jedynym krajem UE, który podda pakt pod społeczne głosowanie.(PAP)

mmp/ mc/

d172xpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d172xpt