Trwa ładowanie...
irlandia
13-11-2010 17:50

Irlandia: Plajta budowlanego potentata

Jedna z największych i najprężniejszych firm deweloperskich w Republice Irlandii - McNamara & Company - została przejęta przez syndyków masy upadłościowej - donosi radio RTE. Jest to już druga plajta dużej firmy deweloperskiej w tym kraju w listopadzie.

Irlandia: Plajta budowlanego potentataŹródło: Jupiterimages
d1oesey
d1oesey

Projekty budowlane realizowane przez potentata w całym kraju zostały wstrzymane, a przyszłość kilkuset podwykonawców jest niepewna. Sobotni "Irish Independent" ocenia, że na skutek upadku firmy sektor budowlany może stracić ponad 1 tys. miejsc pracy.

O upadku McNamary przesądziło odrzucenie biznesplanu przez rządową agencję administrowania toksycznymi aktywami banków (NAMA). Banki-wierzyciele i NAMA przejęły kontrolę nad firmą. Jej właściciel Bernard McNamara przyznał, że jego długi sięgają 1,5 mld euro.

Jest to już drugi w ostatnich dniach upadek dużego irlandzkiego dewelopera. Na początku listopada zbankrutowała Pierce Group specjalizująca się w budowie luksusowych domów. Firma ta ma 200 mln euro długu.

McNamara zatrudniał ok. 400 pracowników, ale do robót wykończeniowych angażował dużą liczbę podwykonawców. Jeden z nich, Pat Harte, powiedział radiu RTE, że ma wobec McNamary roszczenia na 200 tys. euro i spodziewał się w tych dniach uregulowania 1/4 długu.

d1oesey

Harte dowiedział się, że w pierwszej kolejności uregulowane zostaną zobowiązania dewelopera wobec irlandzkiego fiskusa, na drugim miejscu pieniądze otrzymają za swoje usługi pracownicy, a dopiero w trzeciej kolejności syndyk zaspokoi roszczenia podwykonawców.

McNamara był zaangażowany w prestiżowe projekty budowlane i realizował inwestycje w ramach partnerstwa sektora publicznego z prywatnym, m.in. szpitale i inne budynki użyteczności publicznej. Premier Brian Cowen zapewnił, że budowa nowego skrzydła szpitala w Letterkenny zostanie dokończona. Skrzydło miało zostać oddane do użytku za 3 tygodnie.

Martin Whelan z irlandzkiej Federacji Przemysłu Budowlanego zaapelował do parlamentarzystów o przyjęcie projektu ustawy przewidującej ochronę podwykonawców w razie upadku dewelopera. Projekt przewiduje regulowanie płatności etapami i szybką ścieżkę prawną.

Według portalu businessandleadership.com, od początku 2010 r. bankructwo ogłosiło ogółem 1250 firm irlandzkich, w tym 377 firm budowlanych. Przed krachem w połowie 2008 roku irlandzki sektor budowlany wnosił ok. 8 proc. do PKB.

d1oesey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oesey