Trwa ładowanie...
dbqrdjd

Istnieje ryzyko wysokich kosztów przebywania w ERM2 - prezes NBP (aktl.)

(dochodzi kolejna wypowiedź prezesa NBP)


21.11.Warszawa(PAP) - Prezes NBP Sławomir Skrzypek widzi ryzyko
dotyczące poniesienia wysokich kosztów wypełnienia...

dbqrdjd
dbqrdjd

(dochodzi kolejna wypowiedź prezesa NBP)

21.11.Warszawa(PAP) - Prezes NBP Sławomir Skrzypek widzi ryzyko dotyczące poniesienia wysokich kosztów wypełnienia kryterium stabilizacyjnego ERM2.

"Jeśli chodzi o kryterium stabilności kursu, to widzę ryzyka dotyczące kosztów spełnienia tego kryterium, jeżeli mielibyśmy do czynienia z sytuacją, jaką mieliśmy w ostatnim okresie, dużą zmiennością PLN względem euro. Mogłoby to być - gdybyśmy byli w ERM2 - przyczyną negatywnej oceny naszego tam pobytu" - powiedział dziennikarzom.

"Więc nie rozstrzygając, w którym kierunku powinny pójść decyzje, musimy co najmniej dokonać szczegółowych analiz, aby skwantyfikować ryzyka i potencjalne koszty w przebywaniu w ERM2 w takiej sytuacji, jaką mamy obecnie" - dodał.

dbqrdjd

Skrzypek powiedział, że jeśli chodzi o kryterium inflacyjne to sytuacja na rynkach sprzyja Polsce, ale należy działać ostrożnie.

"Będziemy musieli nadal pracować nad naszym kryterium inflacyjnym. Nasze przewidywania są bardzo optymistyczne. Wydarzenia na rynkach europejskich, w tym wypadku nam troszkę sprzyjają. Znaczącemu spowolnieniu będzie również towarzyszyło zmniejszenie presji inflacyjnej. Niemniej nie znaczy to, że możemy spocząć na laurach" - powiedział.

"Jeśli chodzi o kryterium fiskalne, to spowolnienie akurat jest nieco mniej korzystne w tym procesie(...). Kryterium legislacyjne, to wymaga dużej pracy, będę namawiał rząd do tego, aby przyspieszył wdrażanie tego terminu, nie 2010, a nieco wcześniej, żeby zacząć pracę nad tym, aby móc zgodnie z uzusem panującym przy tego typu procesach, dać dłuższe vacatio legis. Kryterium legislacyjne, zależy od parlamentu" - dodał.(PAP)

jba/ gor/

dbqrdjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqrdjd