Trwa ładowanie...
d3el6vs

IZFiA: Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 2,7 mld zł w marcu

Warszawa, 15.04.2015 (ISBnews) - Saldo wpłat i umorzeń towarzystw funduszy inwestycyjnych wyniosło 2,7 mld zł  w marcu i było nie tylko 30. z rzędu dodatnim saldem, ale także najwyższym od maja 2013 r. Sama sprzedaż brutto funduszy była najwyższa od marca 2013 r., podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

Share
d3el6vs

Koniec pierwszego kwartału przyniósł prawdziwy zwrot, jeśli chodzi o fundusze akcyjne - w marcu klienci wpłacili do nich 2,5 mld zł. Ostatni raz tak dobry wynik zanotowano w lipcu 2007 r., czyli prawie 8 lat temu. Prawie połowa napływów do funduszy akcji trafiła do funduszy akcyjnych dedykowanych (1,4 mld zł).

"Marzec pokazał, że hossa panująca na rynku TFI, ma szansę wejść w nowy etap. Klienci coraz śmielej patrzą na rynek akcji, szczególnie na rynki zagraniczne, na których spektrum możliwości inwestycyjnych jest obecnie o wiele szersze niż w Polsce. Warto zwrócić uwagę na same TFI, które dostarczają klientom odpowiednich narzędzi w postaci nowych funduszy, także tych dedykowanych. Efektem jest coraz lepiej zdywersyfikowany i 'zdrowy' napływ nowych środków na rynek TFI"- powiedział prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcin Dyl, cytowany w komunikacie.

Istotne zainteresowanie klientów funduszami akcji sprawiło, że z cienia wyszły także fundusze mieszane, które były drugą grupą funduszy, która pozyskała najwięcej nowych środków w ubiegłym miesiącu (351,6 mln zł).

d3el6vs

"Tu warto zwrócić uwagę głównie na fundusze stabilnego wzrostu, które nieprzerwanie od pół roku notują napływ pieniędzy od klientów, a które mogą być dobrym pomostem w relacji zysk-ryzyko dla klientów funduszy. Marzec przyniósł rozdźwięk pomiędzy raczej zgraną dotąd parą - funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego oraz dłużnych. W ostatnich miesiącach to właśnie te dwie grupy były głównym motorem całego rynku" - czytamy także.

Do funduszy gotówkowych w ub. miesiącu trafiło ponad 0,29 mld zł, a fundusze dłużne zanotowały odpływ gotówki w wysokości -0,25 mld zł.

Klienci wycofywali pieniądze m.in. z funduszy obligacji skarbowych, ale wciąż utrzymywało się zainteresowanie funduszami obligacji korporacyjnych (0,28 mld zł). Izba podkreśla, że rynek obligacji skarbowych, ze względu na poziom stóp procentowych, najlepszy czas ma już za sobą, więc jedynie grupa funduszy oferująca relatywnie wyższe stopy zwrotu może obecnie przyciągać wzrok klientów.

Po raz kolejny w tym roku dodatni napływ zanotowały fundusze absolutnej stopy zwrotu (92 mln zł). Ta grupa funduszy w 2015 r. pozyskała już ponad 400 mln zł nowych środków. Inna, zyskująca na popularności grupa funduszy - aktywów niepublicznych - po raz pierwszy od dłuższego czasu (od lipca 2014 r.) zanotowała odpływ środków w wysokości -0,25 mld zł.

Raport powstał na bazie danych z 506 funduszy, które zaraportowały do IZFiA.

(ISBnews)

d3el6vs

Podziel się opinią

Share
d3el6vs
d3el6vs