Trwa ładowanie...
d2hjxwu
d2hjxwu

J.Skiba: Ustawy o Karcie Polaka i o repatriacji gotowe w ciągu kilku miesięcy

Warszawa, 18.02.2016 (ISBnews) - Projekt zmian w ustawie o Karcie Polaka, a także projekt nowej ustawy o repatriacji w ciągu kilku najbliższych miesięcy będą gotowe, poinformował agencję ISBnews wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba. Według szacunków sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą w najbliższych latach do Polski może przyjechać nawet 100 tys. osób na podstawie nowej ustawy o Karcie Polaka. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hjxwu

"Prace nad ustawą o Karcie Polaka i dotyczącą repatriacji są bardzo zaawansowane. Myślę, że w ciagu kilku miesięcy jest szansa, aby oba projekty były gotowe" - powiedział ISBnews Skiba.

Pod koniec grudnia ub. r. przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk szacował, że dzięki zmianom w ustawie o Karcie Polaka, w najbliższych latach do Polski może przyjechać nawet 100 tys. osób pochodzenia polskiego. Według pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anny Anders, odpowiedzialnej za nową ustawę o repatriacji, proponowane rozwiązania mogą objąć ok. 10 tys. osób.

Według wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosza Marczuka polityka państwa powinna wspierać nie tylko imigrację osób które w Polsce chciałby się osiedlić i pracować, ale również repatriację. "Od 2022 roku polskie społeczeństwo będzie bardzo szybko się starzeć. Nawet jeżeli dzięki naszym programom uda się szybko zwiększyć dzietność z 1,3 do 1,9 to przecież te dzieci wejdą na rynek pracy najwcześniej za 20-25 lat. Należy więc się poważnie zastanowić czy nie uzupełniać braków imigrantami, dlatego że bez nowych osób, które będą pracować, nasza gospodarka nie będzie się dynamicznie rozwijać" - powiedział Marczuk podczas debaty publicznej pt. ?Imigranci z Ukrainy ratunkiem dla polskiej demografii" zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

d2hjxwu

Według szacunków, które przedstawił wiceminister, w Polsce pracuje od 350 do 500 tys. Ukraińców. "Dynamicznie wzrosło wydawanie oświadczeń i zezwoleń na pracę w Polsce w ostatnim roku. Wielu z nich przyjeżdża do Polski na krótki okres. Co jednak ciekawe, na koniec grudnia ub.r. było aż 101 tys. zgłoszonych osób, które płacą podatki i ubezpieczenie w Polsce" - dodał Marczuk.

Z raportu przedstawionego przez przedstawicieli ZPP wynika, że do roku 2050 w Polsce zabraknie około 5 mln pracowników. Dlatego Związek postuluje pilną legalizację na pobyt stały wszystkich Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów w Polsce, a może to dotyczyć około 1 mln osób.

"Nie jest kwestią, czy przyjąć imigrantów, o których przyjęcie zabiegamy, ale czy za jakiś czas będzie miał kto płacić na emerytury" - powiedział prezes związku Cezary Kazimierczak.

(ISBnews)

d2hjxwu

Podziel się opinią

Share

d2hjxwu

d2hjxwu