Trwa ładowanie...
d20hgiy

Jackiewicz: Możliwe znaczące obniżenie podatku miedziowego od 2017 r.

Warszawa, 02.02.2016 (ISBnews) - Prace nad zmianami w podatku od wydobycia niektórych kopalin (tzw. podatku miedziowym) będą prowadzone w tym roku, a prawdopodobnym wariantem jest jego znaczące obniżenie. Nowa formuła może wejść w życie w przyszłym roku, powiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Share
d20hgiy

Minister wyjaśnił, że rozmowy w tej sprawie prowadzone są m.in. ze stroną społeczną, związkowcami z KGHM Polska Miedź.

"Związkowcy mają świadomość, że ten podatek szkodzi spółce, ale jednocześnie pobór tego podatku jest potrzebny państwu jako całości" - powiedział Jackiewicz w rozmowie z TVP3 Wrocław.

W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejne spotkanie, w celu omówienia konkretnych modeli podatku.

d20hgiy

"Chcemy zrealizować taki scenariusz i dojść do takiego finału, w którym i strona związkowa, i pracownicy tej spółki, i samorząd województwa - który jest beneficjentem tego podatku w pewnym stopniu - i wreszcie budżet państwa - wszyscy będą usatysfakcjonowani" - powiedział minister.

Jego zdaniem, najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, w którym podatek pozostanie, ale w niewielkim wymiarze. Rozstrzygnięć spodziewać się można być może jeszcze w 2016 r.

"Prace i uzgodnienia na pewno będą trwały w tym roku. Chcielibyśmy, żeby od przyszłego na pewno już obowiązywała nowa formuła, albo nowa wysokość tego podatku, albo zawieszenie, o ile budżet, stan finansów państwa na to pozwoli" - dodał Jackiewicz.

W grudniu ub.r. premier Beata Szydło informowała, że rząd pracuje nad projektem ustawy, która zniesie podatek od wydobycia niektórych kopalin. W połowie grudnia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk wskazywał, że podatek miedziowy może zostać zawieszony w 2016 r., jeśli wskazywać na to będzie sytuacja sektora i jeśli będzie pozwalał na to budżet. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podatek miedziowy planowano zawiesić na lata 2016-2026. W budżecie na 2016 r. zapisane są jednak wpływy z tego podatku.
(ISBnews)

d20hgiy

Podziel się opinią

Share
d20hgiy
d20hgiy