Jak długo potrwa radość kredytobiorców frankowych?
Po konferencji szefa SNB oglądaliśmy najtańszego franka od połowy 2011 roku. Po słabszych danych z Wysp nastąpiła wyprzedaż funta. Zapiski z FOMC straszą rynki. Dziś czekamy na serię danych z europejskich gospodarek.
Być może wydarzeniem dnia wczorajszego na rynku walut nie była konferencja Thomasa Jordana, czyli szefa Szwajcarskiego Narodowego Banku, ale to ona spowodowała istotne ruchy na wycenie franka. Informacja o kontynuacji obrony od dawna nie zagrożonego poziomu 1.2000 na EUR/CHF nie wzbudziła większych emocji. Reakcje rynków wywołała deklaracja o gotowości do dalszej obniżki stóp procentowych, nawet do ujemnych poziomów, w celu osłabienia waluty oraz nieograniczony zakup walut. Rynki nie lubią walczyć z SNB ze względu na olbrzymie rezerwy na interwencje, w związku z czym rozpoczęła się ucieczka od franka.
Bardzo istotny ruch zobaczyliśmy więc na parze EUR/CHF, kurs tej pary wzrósł o ponad jednego centyma, co na tej parze jest bardzo silnym ruchem. Co to tak naprawdę oznacza dla osób mających kredyt we frankach? Im słabszy jest frank względem euro tym mniej za niego płacimy przy tym samym kursie euro, każdy centym to ponad 3 grosze oszczędności, co z pewnością nie umknie uwadze osób spłacających kredyty w tej walucie. Kredytobiorców bardziej powinno cieszyć to, że gdyby kurs EUR/PLN spadł w okolice 4.1000 to o ile utrzyma się zależność na EUR/CHF to powinniśmy oglądać franka tańszego niż 3.2500.
W cieniu tych wydarzeń mamy również silne ruchy na GBP/PLN. Po opublikowaniu danych o niższej od oczekiwań inflacji dziś pojawiły się słabe dane o sprzedaży detalicznej. Rynki najwyraźniej uwierzyły w słabszą kondycję brytyjskiej gospodarki gdyż od dwóch dni trwa wyprzedaż funta.
O godzinie 20:00 poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC, czyli odpowiednika polskiej RPP w USA. Wnioski z tych protokołów są niepokojące. Sam Ben Bernanke w dalszym ciągu uspokajał rynki, że program QE3 będzie kontynuowany, jednakże coraz głośniej słychać głosy odmienne. Są nawet zwolennicy zakończenia tego programu natychmiast i to wewnątrz samego FOMC. Tak radykalny ruch jednak jest mało prawdopodobny, nie mniej można się spodziewać, że będziemy oglądać powolne wycofywanie się z programu i to prawdopodobnie pod koniec tego roku.
W dniu dzisiejszym czeka nas seria danych o kondycji europejskiej gospodarki. Między godziną 9:00 a 10:00 opublikowane zostaną wskaźniki PMI usług i przemysłu dla największych europejskich gospodarek, O godzinie 14:30 poznamy wskaźnik nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 22.03.2013 do 23.05.2013
Na wykresie kurs EUR/PLN znajduje się w szerokim kanale wzrostowym. Aktualnie bardzo prawdopodobne jest testowanie górnego ograniczenia formacji, czyli poziomu 4,1960. Poziom ten jest jednocześnie szczytem z początku kwietnia a jego przebicie może dać sygnał do dalszych wzrostów.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 22.03.2013 do 23.05.2013
Frank szwajcarski porusza się w ostatnich dniach w szerokim trendzie spadkowym. W stosunku do ostatniego komentarza niewiele się zmieniło. Nic nie zapowiada zmiany trendu. Kurs w najbliższym czasie może testować linię wsparcia, jaką jest dolne ograniczenie kanału na poziomie 3,3100.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 22.03.2013 do 23.05.2013
Kurs USD/PLN po długich próbach, w końcu wybił się górą z trójkąta. Zgodnie z założeniami analizy technicznej w najbliższych dniach zauważyć powinniśmy przyspieszenie trendu wzrostowego. Poziomami, których przebicie będzie potwierdzeniem tej tezy są szczyty z początku kwietnia tj. 3,2820.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 21.02.2013 do 23.05.2013
Funt brytyjski po silnej przecenie w ostatnich dniach, wczoraj odreagował. Na wykresie zaobserwować można bardzo szeroki kanał wzrostowy. Kurs znajduje się obecnie w okolicach dolnego ograniczenia formacji. Poziomami, które powinniśmy obserwować są kolejne zniesienia Fibonacciego których przebicie oznaczało by wybicie dołem z formacji i odwrócenie trendu na spadkowy. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie 100% zniesienie Fibonacciego.
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |