Trwa ładowanie...

Jak dobrze wybrać samochód firmowy, czyli TCO a zarządzanie flotą

Wybór samochodu firmowego to poważna decyzja. Dlaczego? Ponieważ zakup auta to nie koniec, a dopiero początek wydatków. I nie ma znaczenia, czy decydujemy się na pierwszy samochód w naszej firmie czy zarządzamy całą ich flotą. Pod uwagę koniecznie trzeba wziąć TCO. Co to takiego i dlaczego ma tak duże znaczenie?

Share
Jak dobrze wybrać samochód firmowy, czyli TCO a zarządzanie flotą
d3s5zb1

Wybór samochodu firmowego to poważna decyzja. Dlaczego? Ponieważ zakup auta to nie koniec, a dopiero początek wydatków. I nie ma znaczenia, czy decydujemy się na pierwszy samochód w naszej firmie czy zarządzamy całą ich flotą. Pod uwagę koniecznie trzeba wziąć TCO. Co to takiego i dlaczego ma tak duże znaczenie? ** ##TCO, czyli co brać pod uwagę przy wyborze auta firmowego Myślenie długoterminowe. To klucz do zrozumienia, że TCO (z ang. _ Total Cost of Ownership _), czyli całkowite koszty użytkowania, są tak istotne przy doborze samochodu firmowego. Pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę zakupu samego pojazdu, ale też wiele czynników, za które przyjdzie nam zapłacić podczas okresu użytkowania samochodu.

Nie jest tajemnicą, że nowy samochód traci na wartości, i to dosłownie, od momentu, kiedy przekroczy próg salonu i wyjedzie na ulice, aby pracować na sukces twojej firmy. I właśnie przewidywana utrata wartości stanowi największą część TCO, bo aż 51 proc. Wybierając markę, model, a także wersję silnikową i wyposażenia, warto mieć na uwadze, ile auto będzie warte za kilka lat, gdy będziemy decydować się na nowy model. To, czy pojazd będzie po 3 latach eksploatacji wart 45 czy 55 proc. swojej ceny wyjściowej, może przełożyć się na wiele tysięcy złotych oszczędności przy odsprzedaży.

Aż 25 proc. całkowitego kosztu użytkowania (TCO) stanowi zużycie paliwa. Samochód flotowy pokonuje zazwyczaj spore dystanse, dlatego w całym tym okresie użytkowania duże znaczenie ma to, ile wyniesie średnie spalanie danego modelu. Dobór odpowiedniego silnika pozwoli nam obniżyć koszty firmy i to dosłownie przy każdym tankowaniu. W perspektywie kilku lat mogą przynieść sumarycznie duże korzyści finansowe. Przy założeniu pokonania 120 000 km w okresie 36 miesięcy, w popularnym wśród firm segmencie lekkich furgonów, oszczędność na samym paliwie może wynieść nawet 9 500 tysięcy złotych.

d3s5zb1

Elementami składowymi TCO są jeszcze: koszty rejestracji, ubezpieczenia, eksploatacji (np. zakup opon) i serwisowania samochodu. Niezawodność samochodu ma ogromne znaczenie, szczególnie w sytuacji, w której zakładamy eksploatację dłuższą, niż okres gwarancyjny. Wówczas warto policzyć, czy opłacalne dla naszej firmy i floty będzie wykupienie pakietów serwisowych, które pokrywają koszty przeglądów okresowych oraz wymianę części eksploatacyjnych. ##Jak szukać samochodu firmowego? Świadome podjęcie decyzji o wyborze samochodu flotowego wymaga szerokiego spojrzenia na cały okres użytkowania pojazdu. Skąd zatem wziąć dane wykraczające poza samą cenę zakupu i poznać koszty eksploatacji czy przewidywanej utraty wartości? Warto skorzystać z danych pochodzących z rzetelnych zestawień i precyzyjnych estymacji, które znajdziemy np. w raporcie TCO firmy EurotaxGlass's Polska. Notowania
EurotaxGlass's Polska dla pojazdów używanych powstają poprzez obserwację i analizę milionów transakcji dokonywanych każdego roku, bazując na modelach statystycznych, które umożliwiają opracowanie najbardziej dokładnego obrazu aktualnej sytuacji rynkowej.

W najnowszym raporcie Eurotax-Glass's Polska znajdziemy m.in. porównanie najpopularniejszych modeli z dużego segmentu lekkich furgonów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, czyli samochodów, które firmy najczęściej kupują do zasilenia swojej floty. Uwzględniono w nim pojazdy o możliwie zbliżonych parametrach i osiągach, a więc o podobnych silnikach, wersjach nadwozia i parametrach funkcjonalnych.

Kupując auto firmowe warto odłożyć emocje na bok i kierując się rozsądkiem spojrzeć na liczby. Wówczas dostrzeżemy, jak duże znaczenie we flotach ma TCO. Doskonałym przykładem jest Opel Movano, który pod kątem całkowitych kosztów użytkowania wypada najkorzystniej w raporcie przygotowanym przez EurotaxGlass's Polska.

Biorąc pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale także koszty ubezpieczenia, eksploatacji, serwisowania, zakupu paliwa oraz opon, dostrzeżemy korzyści z dokonywania doboru auta do przewozu w oparciu o TCO. Dla przykładu - cena zakupu zwycięzcy zestawienia, czyli Opla Movano, wynosi 125 540 zł. Całkowity koszt użytkowania w okresie 3 lat, przy założeniu pokonywania 40 000 km rocznie, wynosi niewiele więcej, bo 136 085 zł. Przy tych samych założeniach Citroen Jumper, kosztujący wyjściowo 134 870 zł, ma o wiele wyższe koszty TCO - 148 122 zł. Daje to przeszło 12 000 zł różnicy, które możemy zaoszczędzić w okresie 3 lat, odpowiednio dobierając samochód firmowy. ##Rozum, nie emocje Samochód firmowy należy traktować jak narzędzie, które pozwoli nam uzyskać lepsze wyniki i powiększyć zyski przedsiębiorstwa. Przy wyborze auta flotowego nie powinno być miejsca na przesadne emocje - atrakcyjna stylistyka i nowoczesne multimedia są istotne, ale to niezawodność, koszty serwisu, przestrzeń ładunkowa oraz elastyczność użytkowa
pozwolą nam osiągnąć założone cele. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że jak wynika z międzynarodowego badania LeasePlan MobilityMonitor, przeprowadzonego przez TNS, aż 79% kierowców flotowych z Polski przyznaje, że głównym kryterium doboru auta jest... jego wygląd.

d3s5zb1

Warto ustalić zadania, jakie auto flotowe ma spełniać w firmie. Określić, czy liczy się ładowność, aby pomieścić cały przewożony towar czy oszczędny silnik, który sprawdzi się na długich często pokonywanych dystansach. O tworzeniu floty warto myśleć długoterminowo – nie zwracać uwagi wyłącznie na cenę zakupu, ale wszystkie inne wydatki, które pojawią się podczas użytkowania pojazdu. Wówczas odpowiedni wybór auta pozwoli na wymierne oszczędności, wynoszące od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Opel

d3s5zb1

Podziel się opinią

Share
d3s5zb1
d3s5zb1