Trwa ładowanie...
d22uk6u

Jak dostać 4300 zł dodatkowej emerytury? Niewielu z nas tego dożyje

Są w Polsce emeryci, którzy dostają specjalny dodatek do swoich świadczeń - 4300 zł brutto miesięcznie. Warunek jest jeden – trzeba dożyć 100 lat. Obecnie takich osób jest ok. 2,2 tysiąca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
emeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzy
emeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzy (money.pl, Fot: Rafał Parczewski)
d22uk6u

Od 1 marca 2020 roku tzw. emerytura honorowa to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł. Uwaga, to kwota brutto – na rękę stulatkowie dostają ok. 3,5 tysiąca zł ekstra.

Świadczenie honorowe jest przyznawane przez ZUS od 1972 roku. Nie trzeba o nie występować, nie trzeba składać wniosku (o ile jest się emerytem lub rencistą). Tylko osoby, które nie mają żadnej styczności z Zakładem, powinny się po środki zgłosić. Świadczenie jest przyznawane automatycznie po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Cięcia w 500+ i emeryturach? "To byłaby kontra do tego, jak chcemy rozwijać gospodarkę"

Jak wynika z informacji money.pl, w tej chwili takie środki z ZUS otrzymuje 2,2 tys. osób w Polsce. To dane za czerwiec 2020 roku.

d22uk6u

Część świadczeń wypłaca również KRUS (zwykle około 1 tys. osób) oraz Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych (po kilkadziesiąt osób). Aktualnych danych z tych instytucji jednak nie ma.

Świadczenie przysługuje każdej osobie powyżej 100 lat – niezależnie od tego, czy ma inne świadczenia, czy nie. Będzie ona wypłacana także w sytuacji, gdy dana osoba nie przepracuje w życiu ani jednego dnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22uk6u

Podziel się opinią

Share
d22uk6u
d22uk6u