Trwa ładowanie...

Jak dostać 4300 zł dodatkowej emerytury? Niewielu z nas tego dożyje

Są w Polsce emeryci, którzy dostają specjalny dodatek do swoich świadczeń - 4300 zł brutto miesięcznie. Warunek jest jeden – trzeba dożyć 100 lat. Obecnie takich osób jest ok. 2,2 tysiąca.

Share
emeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzyemeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzyŹródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d4c1wjs

Od 1 marca 2020 roku tzw. emerytura honorowa to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł. Uwaga, to kwota brutto – na rękę stulatkowie dostają ok. 3,5 tysiąca zł ekstra.

Świadczenie honorowe jest przyznawane przez ZUS od 1972 roku. Nie trzeba o nie występować, nie trzeba składać wniosku (o ile jest się emerytem lub rencistą). Tylko osoby, które nie mają żadnej styczności z Zakładem, powinny się po środki zgłosić. Świadczenie jest przyznawane automatycznie po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Cięcia w 500+ i emeryturach? "To byłaby kontra do tego, jak chcemy rozwijać gospodarkę"

Jak wynika z informacji money.pl, w tej chwili takie środki z ZUS otrzymuje 2,2 tys. osób w Polsce. To dane za czerwiec 2020 roku.

d4c1wjs

Część świadczeń wypłaca również KRUS (zwykle około 1 tys. osób) oraz Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych (po kilkadziesiąt osób). Aktualnych danych z tych instytucji jednak nie ma.

Świadczenie przysługuje każdej osobie powyżej 100 lat – niezależnie od tego, czy ma inne świadczenia, czy nie. Będzie ona wypłacana także w sytuacji, gdy dana osoba nie przepracuje w życiu ani jednego dnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c1wjs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c1wjs
d4c1wjs