Jak Grecja ma wyjść ze strefy euro? 10‑latek to wie!
Aż 200 tys. funtów ma otrzymać zwycięzca konkursu organizowanego przez eurosceptyczny brytyjski think tank na najlepszy scenariusz wyjścia Grecji - lub innego kraju - ze strefy euro. Wybrano pięciu finalistów, a specjalną nagrodę dostał 10-latek z Holandii.
Cały budżet nagrody "The Wolfson Economics Prize" sięgnął niebagatelnych 250 tys. funtów brytyjskich, co ma być drugą najwyższą po Nagrodzie Nobla nagrodą finansową. Ufundował ją eurosceptyczny bogacz Simon Wolfson, który z nominacji Partii Konserwatywnej z tytułem barona zasiada od 2010 r. w Izbie Lordów. Co ciekawe, w jury jest m.in. były ekonomiczny doradca laburzystowskiego premiera Tony'ego Blaira, Derek Scott.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować scenariusz, jak najlepiej przeprowadzić wyjście jakiegoś kraju z unii monetarnej. Jest to na przekór staraniom liderów Unii Europejskiej, by pozostawić Grecję w strefę euro i twierdzeniom, że skutki rozpadu euro byłyby opłakane.
Zdaniem organizatorów, eurosceptycznego brytyjskiego think tanku "Policy exchange", jest wręcz przeciwnie: istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jakiś kraj lub kilka opuści euro i dlatego trzeba ten proces dobrze przygotować, by zapobiec "chaosowi na rynkach finansowych". Organizatorzy zapomnieli wspomnieć o chaosie, jaki rozpad euro, bankructwa banków i utrata oszczędności może wywołać w społeczeństwie.
Termin zgłaszania się do konkursu minął już 31 stycznia, a laureat zostanie ogłoszony 5 lipca spośród piątki finalistów, których nazwiska ogłoszono w tym tygodniu. Już dostali oni po 10 tys. funtów, pokonując ponad 400 uczestników, którzy nadesłali swe prace z całego świata.
W konkursie wziął też udział 10-letni chłopiec, Jurre Hermans z Holandii. Co prawda nie przeszedł do finałowego etapu konkursu, ale uwiódł organizatorów swoją pracą i młodym wiekiem, więc postanowili przyznać nagrodę specjalną w wysokości 100 euro. Chłopiec zaproponował, by Grecy oddali wszystkie oszczędności rządowi, (tak by ten mógł spłacić swe długi), a w zamian dostali drachmy. Swoja pracę opatrzył rysunkiem, gdzie grecki dług był pokazany w formie pizzy. Dziennikarzom oświadczył, że w przyszłości zamierza zostać dyrektorem zoo, a za zdobytą nagrodę najprawdopodobniej kupi sobie klocki Lego. Jego pracę oraz prace finalistów może przeczytać na stronie think tanku.