Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak i gdzie ubezpieczyć samochody o niezwykłym przeznaczeniu?

Od wynajmowanych samochodów osobowych, dostawczych, autobusów i zabytkowych ciężarówek po wozy strażackie i karetki pogotowia – każde auto potrzebuje ubezpieczenia. Jednak ta grupa pojazdów to tzw. samochody o niezwykłym przeznaczeniu, których nie obejmuje standardowa polisa. Dlaczego? Jak i gdzie je ubezpieczyć?

Share
Jak i gdzie ubezpieczyć samochody o niezwykłym przeznaczeniu?
Jak i gdzie ubezpieczyć samochody o niezwykłym przeznaczeniu?Źródło: Materiały prasowe
d2t974y

Czym jest samochód o niezwykłym przeznaczeniu?

W grupie tzw. samochodów o niezwykłym przeznaczeniu może znaleźć się praktycznie każdy pojazd. Wynika to z faktu, że są to auta, które wykorzystuje się nie tylko do codziennego użytkowania, ale jazda nimi jest statystycznie bardziej podatna na stłuczki lub udziały w kolizjach drogowych. Co to za samochody?

Ubezpieczyciele do tej grupy aut zaliczają m.in. pojazdy służbowe, wykorzystywane do przewożenia przesyłek kurierskich, wozy strażackie i policyjne, karetki pogotowia, taksówki, samochody przeznaczone do nauki jazdy lub na wynajem, do transportowania niebezpiecznych ładunków itd.

Firmy ubezpieczeniowe uważają, że wykorzystywanie środków transportu w takich sytuacjach jest bardziej ryzykowne niż tych objętych zwykłymi polisami, dlatego specjalistyczne ubezpieczenie samochodu często wiąże się z wyższymi składkami.

d2t974y

Czy każdy ubezpieczyciel oferuje specjalistyczne polisy?

Większość ubezpieczycieli bez problemu podpisuje polisy na samochody o niezwykłym przeznaczeniu. Na pewno żaden z nich nie może odmówić klientowi sprzedaży ubezpieczenia OC. Problem może dotyczyć nieobowiązkowych aspektów ochrony. Chodzi np. o assistance lub autocasco. Ze względu na podwyższone ryzyko ubezpieczeniowe, narażenie na szkody i częstsze uszkodzenia samochodów o niestandardowym przeznaczeniu, firmy często odmawiają podpisania dodatkowej polisy.

Najczęściej sprawa dotyczy autocasco, dzięki któremu można pokryć koszt likwidacji uszkodzeń, które dotknęły pojazd. Biorąc pod uwagę np. taksówki lub wozy strażackie, które są narażone na szkody, ubezpieczycielom zwyczajnie nie opłaca się zawiązanie umowy na taką polisę.

Mimo to warto poszukać miejsc, które oferują nie tylko ubezpieczenia OC dla nietypowych samochodów, ale także uwzględniają pakiety rozszerzeń. Najlepiej zrobić to w internetowych porównywarkach, np. takich jak kalkulator OC/AC Rankomat.

W takich miejscach znajdują się nie tylko zebrane propozycje polis od różnych firm, ale także można skorzystać z aktualnych promocji.

d2t974y

Jakie firmy ubezpieczają samochody o nietypowym przeznaczeniu?

Na rynku ubezpieczeń wielu przedstawicieli oferuje podstawowe polisy OC oraz rozszerzenia AC, assistance lub NNW, jednak warunkiem jest wniesienie dodatkowej opłaty. Przykładowo ubezpieczenie pojazdów o niezwykłym przeznaczeniu w Allianz obejmuje taksówki, samochody przeznaczone do nauki jazdy, testów próbnych, jazd demonstracyjnych oraz znajdujących się w ofertach wypożyczalni. Firma ta jednak odmawia ubezpieczenia pojazdów przewożących towary niebezpieczne oraz wykorzystywanych jako rekwizyt.

Natomiast propozycja ubezpieczenia samochodów o nietypowym wykorzystaniu w ofercie znanej grupy PZU obejmuje auta:

· osobowe przeznaczone do odpłatnego przewozu osób (w tym taksówki) oraz samochody ciężarowe na nadwoziach samochodów osobowych lub o ładowności do 750 kg.

· przeznaczone do odpłatnego wynajmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

d2t974y

· zastępcze.

· wykorzystywane w szkołach nauki jazdy.

· osobowe, na nadwoziach samochodów osobowych oraz ciężarowe o ładowności do maksymalnie 2 ton skierowane do rozwożenia przesyłek kurierskich.

Nie każda firma ubezpieczeniowa chętnie obejmie polisą również pojazdy sprowadzane z zagranicy. Z taką propozycją wychodzi np. TUZ, które ubezpiecza pojazdy ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Towarzystwo to ma także ofertę ubezpieczeń dla ciężarówek, które przewożą materiały niebezpieczne.

Ostateczną decyzję o wyborze najlepszej polisy dla samochodów o niezwykłym przeznaczeniu najlepiej podjąć po dokonaniu porównania ofert kilku, a nawet i kilkunastu partnerów ubezpieczeniowych.

Artykuł sponsorowany
d2t974y

Podziel się opinią

Share
d2t974y
d2t974y