Jak nie zbankrutować przed świętami? Oto pułapki stosowane przez sklepy

Obniżanie wcześniej zawyżonych cen, dokładnie przemyślane rozstawienie produktów na półkach i różnice w cenach między tymi, które widzieliśmy na regale, a tymi na paragonie - to nie wszystko. Tuż przed Bożym Narodzeniem handlowcy dwoją się i troją, byśmy w kasach zostawili jak najwięcej pieniędzy.

Jak nie zbankrutować przed świętami? Oto pułapki stosowane przez sklepy
Cezary Pecold/Eastnews
Krzysztof Janoś

Jak rozpoznać i radzić sobie z tymi marketingowymi i psychologicznymi trikami? W ocenie eksperta z i MyShop.mobi, sztuka inteligentnych zakupów, która sprowadza się do wyniesienia ze sklepu tylko tego, co planowaliśmy kupić, nie jest łatwa. Nie trzeba być zakupoholikiem, by wydrenować swoje konto.

Maciej Tygielski, CEO MyShop.mobi, przekonuje, że wymaga to odpowiednio przemyślanej strategii, a przede wszystkim szczegółowej analizy. - Warto pamiętać, że w sklepach nic nie jest przypadkowe ani układ towarów, ani muzyka, ani nawet kolorystyka. Wszystko to działa podświadomie na klienta, który często staje przed kasą z wypełnionym po brzegi koszykiem - dodaje.

Można jednak próbować sobie z tym poradzić znając te najczęściej stosowane tricki. ##Uwaga na promocje Jak wynika z badania „Promo Hunters” MyShop.mobi, my po prostu uwielbiamy promocje. Tylko 3 proc. Polaków przyznaje, że w ogóle z nich nie korzysta. Dlatego akcje rabatowe i wyprzedaże często wykorzystywane są przez sklepy i sieci handlowe jako pułapki na klientów. Handlowcy wiedzą doskonale, jaką moc ma samo słowo „promocja”. Dlatego bez skrupułów często podwyższają pierwotne ceny, aby następnie w ramach „promocji” ją obniżyć. ##Sprawdzaj ceny w czytniku Inną techniką jest błędne informowanie klientów o cenie produktów. To niezgodne z prawem zachowanie przez handlowców często tłumaczone jest błędami w systemie, albo zbyt szybko zmieniającymi się cenami. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że może być to celowa praktyka. Dlatego eksperci doradzają ograniczone zaufanie do cen, które widzimy na sklepowych regałach.

Porównanie ich z tym, co wyświetla się już przy kasie, może ujawnić naszą stratę. Najczęściej są to drobne sumy, dlatego liczni klienci rezygnują z reklamacji, ale dla hipermarketu sprzedającego tysiące produktów może to oznaczać spory zysk.

- Aby przed takimi sytuacjami się uchronić, warto na przykład sprawdzać ceny w czytnikach cen, które są już niemal w każdym supermarkecie - radzi Maciej Tygielski z MyShop.mobi. ##Dobrze się rozglądaj Specjalne ustawienie produktów na określonej wysokości i ich wyróżnianie dodatkowymi etykietami i informacjami to kolejny zabieg, który stosują sklepy. Najbardziej atrakcyjną wysokością jest ok. 150-170 cm. Dlatego na tym poziomie sklepy umieszczają droższe produkty. Te tańsze, a przecież często nie gorsze, często lądują przy samej podłodze. ##Uważaj na świąteczne pożyczki Koniec roku to doskonały czas również i dla instytucji finansowych, które chcą wykorzystać naszą większą rozrzutność w tym okresie. Kredyty i pożyczki na święta mają oczywiście pomóc nam zorganizować „święta naszych marzeń”, rzecz jednak w tym, że to najczęściej bardzo drogie produkty finansowe. Dlatego eksperci doradzają zachowanie szczególnej czujności i dokładną analizę zapisów takiej umowy kredytowej.

Za każdym razem warto poznać całkowity koszt kredytu i nie dać się zwieść zapewnieniom z reklamy, czy plakatu, że to nic nie kosztuje. ##Pośpiech jest złym doradcą Brak czasu i tempo przygotowań świątecznych nie powinno skłaniać nas do rezygnowania z dokładnego planowania zakupów. Zdaniem ekspertów, nic nie zastąpi tu listy zakupów, której powinniśmy trzymać się jak wyroczni.

Badania zachowań klientów wykazują, że ponad 90 proc. decyzji podejmujemy podświadomie, a ponad połowę pod wpływem zewnętrznych bodźców. - A tych przecież przy okazji Świąt Bożego Narodzenie w sklepach nie brakuje. Przygotowana wcześniej lista zakupów ustrzeże nas przed szokiem, gdy po świętach zajrzymy w nasze portfele lub na konto bankowe - mówi Tygielski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)