Jak oszczędzają Polacy? Programy oszczędnościowe BPH TFI

Liczba oszczędzających Polaków nieustannie się zwiększa. W 2016 roku na polisach i w bankach Polacy mieli ponad osiemset miliardów złotych. W 2017 roku odsetek naszych rodaków, deklarujących posiadanie jakichkolwiek oszczędności, osiągnął rekordowy poziom 68%.

Jak oszczędzają Polacy? Programy oszczędnościowe BPH TFI

06.04.2017 | aktual.: 06.04.2017 15:05

Liczba oszczędzających Polaków nieustannie się zwiększa. W 2016 roku na polisach i w bankach Polacy mieli ponad osiemset miliardów złotych. W 2017 roku odsetek naszych rodaków, deklarujących posiadanie jakichkolwiek oszczędności, osiągnął rekordowy poziom 68%. W tej dziedzinie udało się nam prześcignąć nawet Niemców.

Z badania Fundacji Kronenberga, przeprowadzonego w roku 2016, wynikało, że aż 70% respondentów uważa, iż warto oszczędzać. Jednak liczba osób faktycznie odkładających pewne kwoty była już znacznie mniejsza – 54% ankietowanych zadeklarowało, że oszczędza. Jedynie 13% ankietowanych robi to regularnie. Może się wydawać, że jest to niewielki odsetek, warto jednak podkreślić, że liczba osób, które oszczędzają, w ostatnich latach wzrasta. Z raportu CBOS-u, opublikowanego w 2014 roku („Polacy o swoich długach i oszczędnościach”), wynikało, że zaledwie 40% ankietowanych potwierdziło, ich ich gospodarstwo domowe posiada jakieś oszczędności. W 2007 roku liczba ta była jeszcze mniejsza i wynosiła około 23%. W roku 2017 posiadanie jakichkolwiek oszczędności zadeklarowało już aż 68% Polaków (raport „Finansowy Barometr”).

Na podstawie tych danych można wnioskować, że zwyczaj odkładania pieniędzy w Polsce coraz bardziej się upowszechnia. Może to wynikać zarówno z poprawy statusu materialnego wielu rodzin, jak i wzrostu świadomości społecznej oraz poziomu wiedzy na temat różnych programów oszczędnościowych. ##Polska a świat Dopiero w 2017 roku liczba oszczędzających Polaków przybliżyła się do odsetka typowego (od lat) dla większości krajów europejskich. Sama suma tych oszczędności wciąż jest niższa niż za granicą. W roku 2016 na jednego Polaka przypadło średnio nieco ponad sześć tysięcy euro oszczędności. Dla porównania w Niemczech liczba ta wynosiła około czterdzieści cztery tysiące, a we Francji około sześćdziesiąt tysięcy. Lepiej przedstawiała się nawet sytuacja Czechów, Bułgarów i Węgrów. Znacznie mniejsze oszczędności w przeliczeniu na obywatela posiadali natomiast nasi wschodni sąsiedzi – Ukraińcy i Rosjanie. ##Oszczędności krótko- i długoterminowe W 2016 roku najpopularniejszymi sposobami oszczędzania były lokowanie
środków na koncie osobistym, trzymanie gotówki w domu, zakładanie konta oszczędnościowe oraz lokat terminowych (z raportu pt. „Postawy Polaków wobec finansów”). Przeważająca liczba Polaków oszczędza krótkoterminowo – bez konkretnego celu, najczęściej umieszczając pieniądze na subkontach bądź lokatach (środki na nich zostają zamrożone i zapewniają pewien procent). Około 18% oszczędzających myśli jednak o zabezpieczeniu swojej przyszłości. Gdy planujemy wydatki w dłuższej perspektywie (na przykład odkładamy na studia dla dzieci, kupno mieszkania lub emeryturę)
, powinniśmy zainteresować się oszczędzaniem długoterminowym w ramach programów oszczędnościowych. W ofercie BPH TFI znajduje się kilka programów, można więc wybrać spośród nich taki, który najlepiej pasuje do naszych indywidualnych potrzeb. ##Programy oszczędnościowe Programy oszczędnościowe BPH TFI umożliwiają nie tylko odłożenie pieniędzy, ale także ich inwestowanie, a dzięki temu dają szansę
na wysokie zyski. W BPH DuoPlan połowa zainwestowanych środków spoczywa na lokacie na wysoki procent (4% w skali roku), druga połowa inwestowana jest w jeden z funduszy (klient sam wybiera fundusz, poziom ryzyka i oczekiwaną stopę zwrotu). Indywidualny Plan Systematycznego Oszczędzania to propozycja BPH TFI dla indywidualnych klientów, przeznaczona dla osób, którym zależy na odłożeniu pieniędzy w dłuższej perspektywie. Okres oszczędzania wynosi co najmniej trzy lata, a roczny wkład musi przekroczyć sześćset złotych (nie trzeba jednak dokonywać regularnych wpłat). Po trzech latach można wycofać całość bądź część środków. Pieniądze wpłacone na PSO są inwestowane w ramach wybranych subfunduszy inwestycyjnych (które różnią się zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i potencjalnych zysków). Kolejna propozycja (w tym przypadku dla osób dysponujących większą gotówką, ponieważ należy zainwestować najmniej dziesięć tysięcy złotych) jest adresowana do tych, którzy chcą ulokować
gdzieś swoje oszczędności. To Portfel Funduszy, który jest budowany indywidualnie, na podstawie wyboru konkretnych subfunduszy (włącznie z procentowym podziałem wpłat).

Programy oszczędnościowe są rozwiązaniem dla osób, które chcą zainwestować posiadane oszczędności w dłuższym przedziale czasu i zawalczyć o wysoki zysk.

Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)