Trwa ładowanie...
d2q5pe7

Jak płacić mniej za ogrzewanie domu? Zmiana złych nawyków może pomóc

Zasłanianie kaloryferów, nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń czy zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu to przyzwyczajenia, które w pierwszej kolejności należy wyeliminować, aby zacząć oszczędzać na ogrzewaniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak płacić mniej za ogrzewanie domu? Zmiana złych nawyków może pomóc
(Fotolia, Fot: Fotolia/morissfoto)
d2q5pe7

Zasłanianie kaloryferów, nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń czy zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu - to tylko kilka czynników, generujących dodatkowe wydatki na ogrzewanie. W pierwszej kolejności warto więc wyeliminować złe przyzwyczajenia, by zużywać mniej prądu i - w efekcie - nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Poznaj najczęstsze błędy popełniane w sezonie grzewczym.

*1. Podwyższona temperatura w pomieszczeniach *

Im wyższa temperatura, tym większe zużycie energii. Przesadne ogrzewanie wnętrza to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Prostym rozwiązaniem może być przyzwyczajenie ciała do przebywania w nieco niższych temperaturach (można przy tym zamienić koszulkę z krótkim rękawem na bluzę czy polar, aby zapewnić sobie potrzebny komfort). Jeśli istnieje taka możliwość, warto wyregulować instalację grzewczą tak, by zróżnicować poziom ciepła w całym domu. W kuchni czy w salonie średnia temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza. Do spania wystarczy natomiast 18'C - chłodniejsze powietrze dobrze wpływa na jakość snu.

d2q5pe7

2. Nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń

Wpuszczenie zimnego powietrza do pokoju spowoduje ochłodzenie termostatu. W efekcie ciepły grzejnik stanie się jeszcze gorętszy, a większość wyprodukowanego ciepła uleci przez otwarte okno i spowoduje straty energii. Należy więc pamiętać o zakręcaniu zaworu przed wentylacją pomieszczenia. Wietrzenie nie powinno też trwać długo, aby nie doprowadzić do zbytniego wychłodzenia. Kilka minut wystarczy, aby doprowadzić do cyrkulacji powietrza w dusznym wnętrzu.

3. Niewłaściwa izolacja okien

Rozmaite szpary w oknach wpuszczają zimne powietrze do pomieszczenia, a ciepłe wyprowadzają na zewnątrz. Niezależnie od tego, jak gorące będą kaloryfery, nieszczelność spowoduje obniżenie temperatury w pokoju. A to wiąże się z podwójnym kosztem ogrzewania. Dlatego przed sezonem grzewczym warto zainwestować w poprawę izolacyjności cieplnej okien. Najprostszym sposobem jest wymiana starych uszczelek przy szybach na nowe. Czasem jednak skutecznym rozwiązaniem okaże się jedynie wymiana staromodnych okien na plastikowe, wykorzystujące nowoczesne technologie.

d2q5pe7

4. Osłanianie grzejników i innych źródeł ciepła

Oparcie od kanapy, biurko, komoda, a nawet długie i ciężkie zasłony w niewielkiej odległości od grzejnika uniemożliwiają wymianę ciepła. W takiej sytuacji urządzenie nagrzewa się do wysokiej temperatury, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania. Swobodny przepływ powietrza pozwala natomiast ocieplić pomieszczenie przy niewielkim wykorzystaniu energii. Warto więc zadbać o to, aby meble znajdowały się przynajmniej około 10 cm od źródeł ciepła.

5. Ogrzewanie pustego mieszkania

Do podstawowych czynności, na których można zaoszczędzić w sezonie grzewczym nawet kilkaset złotych, zalicza się także wyłączanie grzejników podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu. Planując wyjazd na weekend czy dłuższy okres czasu, warto pamiętać o całkowitym zakręceniu zaworów. Powrót do zimnego domu to nic przyjemnego, ale czasem lepiej zdecydować się na taki krok niż wydawać pieniądze na ogrzewanie pustych ścian. Bardziej wymagający i ciepłolubni domownicy mogą zainwestować w głowice termostatyczne z programatorem czasowym. Dzięki temu rozwiązaniu, zawsze będą mogli wrócić do rozgrzanych czterech kątów.

d2q5pe7

Podziel się opinią

Share
d2q5pe7
d2q5pe7