Jak pracować w głośnym środowisku?

Kto z Was ma (wątpliwą) przyjemność pracować w boksie lub w przestrzeni typu open-space?

Jak pracować w głośnym środowisku?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

19.08.2009 | aktual.: 19.08.2009 10:32

W takich biurach, niezwykłym dystraktorem, który nie tylko nie pozwala nam się skupić na zadaniu, ale również powoduje szereg dolegliwości - typu ból głowy czy frustracja - jest hałas. Jeden kolega konsumuje, drugi dzwoni do klienta, na sali konferencyjnej jest zebranie, a prywatny dzwonek koleżanki z końca sali, słychać u ciebie tak, jakbyś trzymał jej telefon w swoim bucie.

W takich warunkach efektywność pracy mocno kuleje. Hałas przeszkadza nam też nie rzadko kiedy pracujemy w domu - u mnie od prawie dwóch tygodni kończą remont pobliskiej kamienicy, na przeciwko wprowadziło się małżeństwo z dwojgiem wyjątkowo rozwrzeszczanych dzieci, a nieletni sąsiad korzystając z nieobecności rodziców od 9.00 namiętnie słucha muzyki, której jednostajny, aczkolwiek mocny rytm powoduje powolne pękanie mojego sufitu. I jak w takich warunkach być efektywnym? Jest na to kilka sposobów.

Słuchawki zamknięte

Zakupu słuchawek to idealna inwestycja. Nie dość, że odetniemy się od dźwięków w pracy, to dodatkowo, podczas powrotu z niej, możemy z nich korzystać do słuchania muzyki. Aby odgrodzić się od dźwięków potrzebne będą nam słuchawki zamknięte, które nie przepuszczają dźwięków w żadną stronę. Są nieco droższe niż tradycyjne słuchawki, (trzeba wydać powyżej 200 zł) ale też jakość dźwięku jest bez porównania lepsza. Wypróbujcie je w jakimś supermarkecie - sami zobaczycie, jak wspaniale są w stanie wytłumić dźwięki. W takich słuchawkach można siedzieć w biurze i nawet nie słuchać żadnej muzyki, tylko po prostu wyciszać szumy z tła. (a na telefonie zamontować diodę sygnalizującą połączenie).

Wkładki do uszu

Całkiem niezłym rozwiązaniem w zakresie wytłumienia dźwięku jest zastosowanie wkładek dousznych, które pozwolą na wytłumienie dochodzących zewsząd dźwięków. Rozwiązanie nieszczególnie wygodne, ale doraźnie pozwala znaleźć chwilę wytchnienia w naszym boksie. (koszt takiego ustrojstwa - około 80 zł).

Muzyka
Jednym ze sposobów na „zabicie” dźwięków jest ich dołożenie. Radio czy samodzielnie dobrana muzyka, mogą pomóc zagłuszyć dźwięk robotników i rozwrzeszczanych dzieci. W boksie pracowniczym słuchanie muzyki może być przeszkadzające dla innych. Zanim zdecydujesz się na tą metodę, sprawdź czy dla ciebie ona może być skuteczna - nie każdy bowiem jest w stanie skupić się przy muzyce. Pokombinuj z różnymi rodzajami muzyki - znane kawałki mogą Cię rozpraszać, teksty w znanym Ci języku, skłaniać do słuchania ze zrozumieniem - warto więc wypróbować kilka rodzajów muzyki, zgodnych z Twoimi upodobaniami. Zawsze też można wybrać radio - pamiętaj jedynie o tym, by wybrać taką stację w której mało mówią.

Sabina Stodolak

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)