Trwa ładowanie...
d111sls

Jak uchronić pieniądze i dane osobowe przed cyberprzestępczością?

Badania pokazały, że Polacy dość swobodnie podchodzą do ochrony swoich danych, np. wyrzucając na śmietnik stare faktury. Świadomość ludzi niestety jest wciąż mała. Dużo osób podaje swoje dane personalne bez weryfikacji osób, które proszą o te informacje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak uchronić pieniądze i dane osobowe przed cyberprzestępczością?
(WP.PL, Fot: Fotolia)
d111sls

*Badania pokazały, że Polacy dość swobodnie podchodzą do ochrony swoich danych, np. wyrzucając na śmietnik stare faktury. Świadomość ludzi niestety jest w ciąż mała. Dużo osób podaje swoje dane personalne bez weryfikacji osób, które proszą o te informacje. *

Pomimo częstych kradzieży danych osobowych, ludzie bez problemu podają imię i nazwisko, adres zamieszkania czy swój pesel. Warto również podkreślić niebezpieczeństwo, które czyha na serwisach społecznościowych. Często młodzi ludzie umieszczają w internecie swoje prywatne życie, zdjęcia domu, samochodu, czy z wakacji. Nie zawsze jesteśmy świadomi skali niebezpieczeństwa i zagrożeń.

Dane osobowe są cennym towarem rynkowym, który oszuści najczęściej wykorzystują do osiągnięcia korzyści majątkowych. Według Dr Edyty Bielak- Jomaa z Głownego Inspektoratu Danych Osobowych, aby zminimalizować ryzyko utraty tożsamości, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad: nie wyrzucać na śmietnik dokumentów czy nośników informatycznych, gdyż dla potencjalnego złodzieja to kopalnia wiedzy, zwłaszcza gdy zawierają one wiele różnych informacji umożliwiających ustalenie tego, gdzie pracujemy, ile zarabiamy, kiedy nie ma nas w domu, ile mamy dzieci, jak drogie robimy zakupy.

d111sls

Należy również pamiętać o niszczeniu dokumentów w sposób uniemożliwiający odtworzenie zawartych w nich danych osobowych. Nie powinniśmy podawać w internecie, w tym na portalach społecznościowych, zbyt wielu informacji o sobie, swoich bliskich i znajomych. Nie należy zamieszczać w sieci zdjęć, które mogą świadczyć o naszym stanie majątkowym.

Pojawiają się również bardzo wyrafinowane sposoby kradzieży danych osobowych. Jednym ze sposobów jest kradzież danych osobowych u kandydatów ubiegających się o prace. Pojawiają się również możliwości korzystania z bezpłatnych usług, szkoleń, czy obietnice dotyczące dużej wygranej pieniężnej.

W ramach akcji szerzenia wiedzy dotyczącej zagrożeń płynących z niebezpieczeństw w sieci, pojawiła się kampania edukacyjna „Bezpieczne pieniądze- bezpieczna tożsamość”. Celem akcji jest szeroko pojęta edukacja i budowanie świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci oraz bankowości internetowej.

Należy pamiętać, aby być ostrożnym przy podawaniu własnych danych osobowych, korzystaniu z internetu w miejscach publicznych, a w szczególności, kiedy korzystamy z e-bankowości i wykonujemy transakcje. Taka ostrożność na pewno utrudni przestępcom przejęcie danych osobowych.

Więcej informacji dotyczących ochrony tożsamości oraz bankowości w sieci, można przeczytać pod LINKIEM

d111sls

Podziel się opinią

Share
d111sls
d111sls