Jak uchronić się przed zatruciem grzybami? GIS podpowiada
"Wiecie co to za grzyb?" - takie pytanie regularnie pojawia się na forach grzybiarzy. Brak znajomości okazu znalezionego w lesie może stwarzać ryzyko, że trafiliśmy na trującego grzyba. GIS wskazuje, co zrobić, aby uchronić się przed zatruciem.
21.07.2024 15:36
W tym roku sezon na grzyby wystartował wcześniej. Obecnie w polskich lasach można znaleźć m.in. kanie, żółciaki siarkowe, borowiki, kurki, gąski czy gołąbki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zalecenie GIS dla grzybiarzy. Należy udać się do specjalisty
Stara dewiza grzybiarzy nakazuje zbieranie wyłącznie tych gatunków, które znamy. Jednak zdarza się w leśnej ściółce pojawi się na tyle interesujący okaz, że nie możemy przejść obok niego obojętnie.
To jednak dość ryzykowna praktyka. W przypadku nieznanych gatunków grzybów narażamy się bowiem na ewentualne zatrucie. Jeśli chcemy się przed tym uchronić, to możemy zajrzeć do atlasu grzybów. Dostępna jest także aplikacja "Na grzyby", w której znajdziemy gatunki wraz z opisami.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zaleca jednak zdecydowanie bardziej zaawansowane działania.
"Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów" - czytamy na oficjalnej stronie GIS.
Specjalista wykonuje analizę bezpłatnie. Dla przykładu w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie eksperci udzielają darmowych porad od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-9:00.
Doradztwo grzybowe jest prowadzone wyłącznie dla osób prywatnych, które zbierają grzyby na własny użytek.
Na stronie GIS czytamy, że grzyby przekazane do oceny cech zewnętrznej muszą być świeże. Należy je dostarczyć w przewiewnych pojemnikach np. w koszach czy łubiankach.
Grzyby trzeba przynieść najpóźniej do 48 godzin od zbioru, jeśli są przechowywane w temperaturze do 10 stopni Celsjusza. GIS tłumaczy, że specjaliści oceniają tylko całe, dobrze wykształcone owocniki, ponieważ zbyt młode okazy mogą nie mieć wykształconych cech charakterystycznych dla danego gatunku.
Poza tym eksperci nie oceniają grzybów spleśniałych, nasączonych wodą i przetworzonych.
Jakie grzyby jadalne łatwo pomylić z trującymi?
Jak już informowaliśmy w WP, jest kilka par grzybów, które są tak podobne z wyglądu, że łatwo je pomylić. Problem polega na tym, że jeden jest jadalny, a drugi - trujący.
Są to:
- kurka (pieprznik jadalny) i lisówka pomarańczowa,
- jadalna pieczarka i muchomor pospolity,
- borowik szlachetny i goryczak żółciowy,
- gołąbek modrożółty i muchomor sromotnikowy,
- mleczaj rydz i mleczaj wełnianka,
- gąska zielonka i gąska siarkowa,
- smardz jadalny i piestrzenica kasztanowata.