Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd w firmie?
Zaoszczędzenie na kosztach energii elektrycznej w firmie jest możliwe dzięki coraz bogatszej ofercie sprzedawców energii. Wybór najbardziej korzystnej oferty i taryfy dopasowanej do specyfiki działalności firmy, pomoże zaoszczędzić nawet do 30% kosztów własnych. Bardzo ważne jest przy tym oszczędne korzystanie ze znajdującego się w firmie sprzętu.
14.04.2016 09:24
Wymiana oświetlenia i sprzętu AGD na energooszczędny
Aby zmniejszyć zużycie energii w firmie, warto zacząć od zmiany oświetlenia. Najbardziej korzystne dla pracowników jest oświetlenie naturalne, należy więc tak zaaranżować przestrzeń, aby każdy z nich miał do niego jak największy dostęp przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia. Po zmroku stanowiska pracy powinny być dodatkowo oświetlone sztucznym oświetleniem. Żeby zaoszczędzić na energii elektrycznej, w lampach można instalować energooszczędne żarówki, LED-owe lub halogenowe. Na pudełkach żarówek znajdują się informacje o klasie ich efektywności energetycznej: od A+++, A++, A+, A przez B, C do G. Literą A (także z plusami)
oznaczane są żarówki, które w najmniejszym stopniu zużywają energię.
Podobne oznaczenia można znaleźć też na sprzęcie AGD: lodówkach, zmywarkach, odkurzaczach, kuchenkach, okapach kuchennych, odkurzaczach. Ponieważ w biurach często korzysta się z tych urządzeń, m.in. w pomieszczeniach socjalnych, warto stosować te o najwyższej klasie efektywności energetycznej.
Zmienić sprzedawcę energii elektrycznej lub taryfę
Przedsiębiorca może też sporo zaoszczędzić, dzięki zmianie sprzedawcy energii elektrycznej lub zmianie taryfy, dopasowaniu jej do specyfiki pracy w firmie. Obowiązująca w polskim prawie energetycznym zasada TPA (_ Third Party Access _) umożliwia podpisanie umowy z innym sprzedawcą niż posiadający na danym terytorium sieć energetyczną dystrybutor energii. Dzięki temu można porównać oferty różnych firm i wybrać tę najbardziej atrakcyjną.
Na ogół dostępnych jest wariantów oferty. Jest ona zróżnicowana m.in. ze względu na to, jakie stawki za energię obowiązują w określonych porach dnia. Tak zwane rozwiązania jednostrefowe zakładają jednolite ceny energii przez całą dobę, dwustrefowe – dwie stawki: niższą w nocy, wyższą w dzień, a trzystrefowe: podział doby na trzy okresy, w których obowiązują różne stawki.
W godzinach, kiedy w firmie nie korzysta się ze sprzętu elektronicznego i innych urządzeń pobierających prąd, stawki za energię mogą być wyższe, a w godzinach, kiedy wykorzystanie sprzętu jest szczególnie intensywne – niższe.
Pewne rutynowe czynności wykonywane za pomocą sprzętu pobierającego prąd można dopasować do stref czasowych określonych w ofercie sprzedawcy energii, np. drukować i kserować dokumenty w określonych godzinach.
_ Od 2007 r. na ok. 1 mln firm z sektora MŚP tylko ok. 10 proc. zdecydowało się na zmianę sprzedawcy energii. Dla wielu przedsiębiorców czynnikiem, który ma decydujące znaczenie, jest cena. Jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że wybierając nowego dostawcę, może zaoszczędzić nawet jedną trzecią tego, co płaci obecnie _ – mówi Artur Dominiak, Dyrektor ds. Marketingu i Obsługi Klienta z EDF Polska.
Właściwa eksploatacja sprzętu AGD znajdującego się w biurze
Nawet najbardziej energooszczędne urządzenia elektryczne mogą pochłaniać stosunkowo dużo prądu, jeśli nie będą używane oszczędnie. Zacznijmy od omówienia najczęściej używanych w biurach urządzeń AGD.
Lodówka powinna być otwierana na krótko i dokładnie zamykana. Zapobiegnie to niepotrzebnemu przegrzaniu i stratom energii wykorzystanej na jej ponowne schłodzenie. Z tego samego powodu nie można też do niej wstawiać ciepłych potraw. Lodówkę należy regularnie opróżniać z niepotrzebnej zawartości oraz czyścić.
Pracownicy często korzystają też z czajników elektrycznych. Warto wyposażyć pomieszczenie socjalne lub firmową kuchnię w czajniki, która mają płytkę grzewczą zamiast grzałki. Nie trzeba wtedy nalewać i zagotowywać takiej ilości wody, jakiej wymaga przykrycie grzałki, w związku z czym zagotowanie wody pochłania mniej energii elektrycznej. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie energii jest też gotowanie wody na kilka kaw lub herbat jednocześnie. Nie warto też włączać ponownie dopiero co wyłączonego czajnika, jeśli wciąż jest w nim gorąca woda. Herbata i kawa rozpuszczalna nie muszą być zalewane wodą o temperaturze 100 stopni. W zupełności wystarczy woda o temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza. Trzeba również pamiętać o regularnym odkamienianiu czajnika.
Oszczędna eksploatacja sprzętu biurowego
Komputery stacjonarne warto zastępować laptopami o ile jest to możliwe. Laptopy pobiegają nawet trzykrotnie mniej energii niż komputery stacjonarne. Po zakończeniu pracy w danym dniu należy wyłączyć komputer, nie zostawiać go w trybie _ stand-by _. Usypianie komputera jest natomiast wskazane nie tylko ze względu na oszczędność, ale też bezpieczeństwo informacji, kiedy na jakiś czas trzeba oddalić się od komputera. Można go ustawić tak, żeby po 15 minutach bez żadnej aktywności automatycznie przechodził w tryb uśpienia.
Przeszkolić pracowników, jak oszczędzać energię elektryczną
Zasady oszczędnego korzystania ze sprzętu biurowego warto przekazać pracownikom, np. podczas wstępnego szkolenia po zatrudnieniu. Informacje o tym, jak korzystać z urządzeń kuchennych, drukarki itp. można też dodatkowo umieścić nad sprzętem w formie krótkich przypomnień.
Zobacz jak możesz zaoszczędzić koszty prądu w Twojej firmie, sprawdź.