Jak zastrzec PESEL? O tym trzeba pamiętać
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Jakie kroki należy podjąć, aby chronić swoje dane osobowe przed nieuprawnionym użyciem? Wyjaśniamy.
Numer PESEL to unikalny identyfikator, który otwiera dostęp do wielu usług w Polsce. Jednak nieostrożne udostępnianie tego numeru może mieć poważne konsekwencje, takie jak kradzież tożsamości czy problemy finansowe.
Dlaczego warto zastrzec PESEL?
W dobie coraz powszechniejszych cyberprzestępstw warto wiedzieć, w jakich miejscach szczególnie należy zachować ostrożność oraz jak skutecznie chronić swój numer PESEL przed nieuprawnionym wykorzystaniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wrocław umacnia wały. Nie obyło się bez incydentów
- Hakerzy mogą bardzo łatwo wykraść adres e-mail, imię i nazwisko czy numer telefonu z bazy danych, z której w zamian za dodatkowe korzyści udostępniliśmy swoje dane osobowe - informował w rozmowie z serwisem gadzetomania.pl Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.
Jak zastrzec PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL jest prostym procesem, który można przeprowadzić online, za pomocą aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że z poziomu aplikacji lub serwisu webowego można w łatwy sposób zastrzec numer PESEL. Instytucje mają obowiązek od czerwca 2024 r. sprawdzać, czy numer jest on zastrzeżony, nim obsłużą klienta.
Aby zastrzec PESEL, wystarczy włączyć aplikację mObywatel lub zalogować się do serwisu webowego i wybrać odpowiednią opcję. Aplikacji mObywatel pozwala również na wygodny dostęp do wielu dokumentów, takich jak cyfrowa wersja dowodu osobistego, prawo jazdy, eRecepta czy karta pojazdu.
Zastrzeżony PESEL - o tym trzeba pamiętać
Na co dzień zastrzeżony PESEL nie powoduje żadnych utrudnień. Jak niedawno tłumaczyło Ministerstwo Cyfryzacji, wystarczy pamiętać o cofnięciu zastrzeżenia przed udaniem się do banku w celu realizacji niektórych operacji, takich jak zaciągnięcie kredytu.
"Zastrzeżenie numeru PESEL to opcja, dzięki której można mieć kontrolę nad kluczowymi dla bezpieczeństwa operacjami - zwłaszcza w banku" - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Zmianę statusu zastrzeżenia PESEL najwygodniej jest więc zlecać w aplikacji mObywatel, bezpośrednio z telefonu.