Trwa ładowanie...

Jak zatrzymać specjalistę IT w firmie?

Sytuacja w branży, jeden z najniższych poziomów bezrobocia, ciągłe zapotrzebowanie na specjalistów oraz stosunkowo niewielka konkurencja na rynku pracy ułatwiają specjalistom IT podjęcie decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia

Jak zatrzymać specjalistę IT w firmie?
d3qb163
d3qb163

Badania wskazują na niezwykle dużą skłonność do zmiany miejsca pracy pracowników zatrudnionych w branży IT. Jak podaje portal rynekpracy.pl, w niektórych przypadkach wskaźnik rotacji wynosi nawet 22 proc.

- Informatycy są jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych, a pracodawcy wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na kolejnych specjalistów z tej branży. Ta niezwykle korzystna sytuacja informatyków na rynku pracy sprawia, że mogą sobie oni pozwolić na poszukiwanie atrakcyjniejszych warunków zatrudnienia - komentuje Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy z Sedlak & Sedlak.

Naukowcy zajmujący się problemem nadmiernej rotacji kadr IT sprawdzili jaki wpływ na zmienianie miejsca zatrudnienia mają poszczególne sytuacje z jakimi informatycy spotykają się w swoim życiu zawodowym. Podczas badania sprawdzono jakie zdarzenia zwiększają prawdopodobieństwo odejścia z dotychczasowej pracy. Decyzja o zmianie pracodawcy najczęściej motywowana była złymi kontaktami z bezpośrednimi przełożonymi, poczuciem pracownika, że nie jest wystarczająco szanowany i doceniany, a także niezgodnością indywidualnych celów pracownika z polityką firmy. Jedynie 5 proc. badanych wskazało otrzymanie innej atrakcyjniejszej finansowo oferty jako kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy. Zdecydowanie częściej przyczyną zmiany pracy było znalezienie oferty z lepszym dojazdem, a także możliwość wykonywania innego rodzaju zadań u nowego pracodawcy.

d3qb163

- Zmniejszenie rotacji zatrudnienia w działach IT jest bardzo istotne dla utrzymania odpowiedniej pozycji przedsiębiorstwa na rynku. Odchodzący z firmy pracownik często zabiera ze sobą unikalną wiedzę np. odnośnie funkcjonowania zaprojektowanych przez niego systemów komputerowych. Utrata dobrego specjalisty w tej dziedziny jest dla firmy nie lada problemem, gdyż ciężko go zastąpić. Ponadto rekrutacja i wdrażanie nowego pracownika, to zwykle kosztowny i żmudny proces. Dlatego warto stworzyć odpowiedni system, który skłoni specjalistów IT do pozostania w firmie– dodaje Diana Turek z Sedlak & Sedlak.

Najczęściej stosowanym przez pracodawców sposobem zatrzymania specjalistów z dziedziny informatyki jest oferowanie im coraz wyższego wynagrodzenia. Badania wskazują jednak, że zarobki są tylko jednym z czynników branych pod uwagę przez pracowników IT podczas podejmowania decyzji o pozostaniu w organizacji.

Ile kosztuje pracodawcę znalezienie nowego pracownika IT? Jak zatrzymać specjalistów w firmie? Jakie pozapłacowe czynniki wpływają na zmniejszenie rotacji pracowników? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Fluktuacja kadr wśród pracowników IT” w portalu rynekpracy.pl.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

d3qb163

Redakcja rynekpracy.pl

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d3qb163
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qb163