Trwa ładowanie...
edukacja
28-12-2010 12:34

Jak zdobyć pracę po studiach?

Pracownicy o wysokich kompetencjach miękkich działają elastyczniej i są odporniejsi na zmieniające się warunki i zadania.

Jak zdobyć pracę po studiach?
d1tfi5f
d1tfi5f

Znaczną części absolwentów studiów wyższych dotyka ten sam problem: Jak zdobyć pracę po studiach? Niestety, niewiele uczelni przygotowuje swoich uczniów do prawdziwej pracy. Wszystko sprowadza się do studiowania książek, uczęszczania na wykłady. Tymczasem są na świecie uczelnie, które idą z duchem czasu. W swoich programach mają zajęcia dzięki którym student nabędzie tzw. umiejętności miękkich.

W Instytucie Hasso Plattnera w Poczdamie studenci mogą ćwiczyć się we flirtowaniu za pomocą SMS-ów i e-maili. Jak wyjaśniają w Instytucie, flirt jest formą wzbudzania zainteresowania drugiej osoby, co da się przełożyć również na życie zawodowe. Na uniwersytecie w Saabrucken prowadzone są kursy "międzykulturowego budowania zespołu w ramach szkoleń na powietrzu". Uczestnicząc np. we wspólnym biwakowaniu, studenci uczą się budowania zespołu, rozwiązywania problemów i opracowywania projektów.

Posiadanie umiejętności miękkich jest niezwykle przydatne w miejscu pracy. Od pracowników wymaga się dobrego zarządzania czasem i wysokiej odporności na stres. Nabycie wiedzy oraz wyuczenie pewnych zachowań pozwoli wprowadzić absolwenta w prawdziwe życie zawodowe. Jest to proces trudny i wymagający zaangażowania. Przyjmuje się, że jedną z nielicznych rzeczy, których człowiek może uczyć się przez całe życie to kompetencje miękkie.

Jak dowodzą liczne publikacje i doświadczenie wielu managerów, pracownicy o wysokich kompetencjach miękkich działają elastyczniej, są odporniejsi na zmieniające się warunki i zadania. Wykazują się częściej aktywnością i samodzielnością. Mają większą świadomość własnych celów w organizacji, swoich kompetencji i potrzeb. Pracują efektywniej i skuteczniej kierują swoją karierą, unikając wypalenia i frustracji. Cechuje ich częściej prawdziwa i szczera motywacja i zaangażowanie. Skuteczniej kierują i inspirują swoimi podwładnymi, rozumieją ich i są otwarci. Tworzą wokół siebie pozytywną atmosferę i klarowność relacji. W lekkim uproszczeniu są po prostu lepszymi ludźmi, a w związku z tym i lepszymi pracownikami.

Źródło: HRNews
Na podstawie: sueddeutsche.de, Wer flirten kann, ist teamfahig, 4 października 2010 r.

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f