Jak zdobyć pracę przez telefon?

Niektórzy pracodawcy rozpoczynają weryfikację kandydata już w czasie rozmowy telefonicznej. Jak zabłysnąć już w czasie kontaktu telefonicznego i odnieść sukces już na tym etapie procesu rekrutacyjnego?

Jak zdobyć pracę przez telefon?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

14.03.2013 | aktual.: 14.03.2013 11:38

Do rozmowy telefonicznej trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o ciszę i pomieszczenie, w którym będziemy sami. Pamiętajmy, doświadczony rekruter może wyczuć z jakiego miejsca rozmawiasz i co robisz – postaraj się skupić na rozmowie. Wyłącz radio, powiadom domowników, że przez pewien czas będziesz nieosiągalny.

- W czasie, kiedy szuka się pracy trzeba szczególnie pilnować, aby bateria w telefonie była stale naładowana - to drobiazg, ale kluczowy – mówi Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Rozmowa może być wspomagana połączeniem wideo oraz testami elektronicznymi, dlatego postaraj się mieć przygotowany komputer z dostępem do internetu. Jeśli nie posiadasz kamery – nie martw się – pracodawca na pewno wziął taką sytuację pod uwagę i nie powinno to zaszkodzić twojej kandydaturze.

Tuż przed rozmową dokładnie przeczytaj swoje CV, opis oferty oraz wymagania pracodawcy na stanowisko, na które aplikujesz. Powinieneś wiedzieć, jakie cechy są niezbędne w danym zawodzie i w czasie rozmowy akcentować te składowe swojego CV, które są z nimi zgodne.

– Warto sobie przypomnieć wydarzenia z własnego życia, które mogą uwiarygodnić nasze CV i jednocześnie udowodnią, że nadajemy się do pracy w określonym zawodzie. Jeśli praca wymaga kontaktu z ludźmi lub umiejętności pracy w grupie – rekruter może nas zapytać, jaka sytuacja z przeszłości świadczy o tym, że posiadamy takie kompetencje – tłumaczy Krzysztof Inglot.

W czasie rozmowy odpowiadaj konkretnie na pytania rekrutera.

- Ważne jest, aby nie koloryzować i bazować na swoim CV – podpowiada Inglot. - Jeśli obawiasz się zaskakującego pytania przygotuj kilka zwrotów, które dadzą Ci czas na zastanowienie. Mogą to być sformułowania typu: „To trudne pytanie – muszę się chwilę zastanowić”, „To zależy od wielu czynników”, „Nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie” – dodaje Inglot.

Ostatnia rada odwołuje się do twojej samooceny i wiary w sukces. Staraj się myśleć o sobie z perspektywy osoby, która już zdobyła to stanowisko.

– Mówią, że wiara czyni cuda i jest to w dużej mierze prawda. Rozmawiając z pracodawcą mów, co zrobisz, a nie co myślisz, że można by było zrobić na tym stanowisku. Takie podejście pokazuje twoje zdeterminowanie i poważne podejście do swojej aplikacji. Nie myl jednak pewności siebie z arogancją – ostrzega Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service.

Warto wziąć sobie do serca wspomniane rady, jednak należy też pamiętać, że to „ćwiczenie czyni mistrza”. Nie przejmuj się więc, jeśli pierwsza rozmowa się nie powiedzie. Nie poddawaj się, a poszukiwanie pracy zakończy się sukcesem.

O czym należy pamiętać przed rozmową z pracodawcą?

  1. Wycisz się i skup na rozmowie;
  2. Naładuj baterię w telefonie;
  3. Przygotuj komputer z dostępem do internetu;
  4. Przeczytaj swoje CV, opis oferty i oczekiwania;
  5. Akcentuj odpowiednie fragmenty CV;
  6. Bądź konkretny, nie koloryzuj;
  7. Uwierz w sukces.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)