Jaką strategię mają OFE?

Po gorących sporach i krytyce propozycji wypłat programowych OFE postanowiły w spokoju poczekać na rządowe propozycje zmian - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta analizuje, na czym zależy towarzystwom emerytalnym i jakimi argumentami będą walczyć o swoje.

Jaką strategię mają OFE?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Zdaniem prof. Orłowskiego możliwe są cztery warianty rządowych rozwiązań przyszłości OFE. Najbardziej skrajny scenariusz to likwidacja OFE na wzór Węgier. Drugie rozwiązanie to pozostawienie Polakom swobody wyboru między OFE a ZUS. Te dwa warianty oznaczają zmniejszenie aktywów Funduszy. Trzecim rozwiązaniem jest zmniejszenie składki przekazywanej do OFE. Czwarty wariant to pozostawienie aktywów i składki bez zmian, ale zwiększenie efektywności i zmniejszenie kosztów działania OFE.

Czekając na ostateczne ustalenia rządu, OFE szykują własne propozycje. Najbardziej zależy im na tym, by oszczędności przyszłych emerytów nie były przekazywane do ZUS-u.

- Chcemy, by aktywa pozostały na rynku - powiedział "DGP" prezes jednego z PTE.

W związku z tym OFE przygotowały własny projekt wypłat dożywotnich emerytur kapitałowych. W tym rozwiązaniu PTE dalej obracałoby aktywami i zajmowało się wypłatą świadczeń. Jak przekonują autorzy projektu, waloryzacja emerytur byłaby nieco wyższa niż w ZUS. Obok tego systemu mogłaby istnieć opcja wypłaty emerytur programowanych, czyli na określony czas.

Według gazety szansa na rozwiązanie zawierające wypłaty emerytur przez PTE jest niewielka. W rządzie i parlamencie dominuje pogląd, że świadczenia powinien wypłacać ZUS.

Argumentem, który miałby pomóc OFE utrzymać swoją silną pozycję, jest propozycja przeznaczenia większych środków na inwestycje infrastrukturalne. Fundusze już zainwestowały kilkanaście miliardów złotych w Krajowy Fundusz Drogowy.

- OFE mogą inwestować w infrastrukturę. Potrzebny jest jednak wehikuł o podobnej rentowności jak obligacje drogowe. Dobrym pomysłem były Inwestycje Polskie - mówi jeden z szefów PTE.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", OFE są też gotowe do rozmów na temat obniżenia opłat za zarządzanie aktywami.

reformaoferząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)