Trwa ładowanie...
d2py04y
d2py04y

Japońskie koncerny są zainteresowane budową polskiej elektrowni jądrowej

Warszawa, 05.05.2014 (ISBnews) - Japońskie firmy, takie jak Hitachi, Toshiba, czy Mitsubishi są "bardzo zainteresowane" projektem budowy elektrowni jądrowej w Polsce, poinformował wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yosuke Takagi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2py04y

"Jeśli chodzi o realizację projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce, takie firmy japońskie jak Hitachi, Toshiba, czy Mitsubishi są tym tematem bardzo zainteresowane. Chciałbym zapewnić, że firmy te dysponują najlepszymi, najbardziej bezpiecznymi technologiami w produkcji energii atomowej. Technologiami, które wykorzystują już te bardzo tragiczne doświadczenia elektrowni jądrowej Fukushima. Jestem przekonany i wierzę w to, że możemy przyczynić się do sprawnej realizacji projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce" - powiedział Yosuke Takagi podczas spotkania z sekretarzem stanu w MSP Zdzisławem Gawlikiem, cytowany w komunikacie resortu.

"Liczymy na udział japońskich dostawców technologii w postępowaniu zintegrowanym, które ma na celu doprowadzić do podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce" - dodał Gawlik.

Wiceminister wyjaśnił, że postępowanie, zostało tak skonstruowane, aby w jego ramach został wybrany podmiot, który zaoferuje technologie, finansowanie i obsługę na etapie pierwszych lat realizacji elektrowni jądrowej.

Za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada spółka celowa PGE EJ1. Utworzyła ją PGE, ale po 10% udziałów mają Tauron, Enea i KGHM. Uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce planowane jest na 2025 r.
(ISBnews)

d2py04y

Podziel się opinią

Share
d2py04y
d2py04y