Trwa ładowanie...
d288vle
bezrobotni

Jaworzno zatrudni blisko pół tysiąca osób do prac porządkowych

Blisko stutysięczne Jaworzno (Śląskie)
zamierza zatrudnić w tym roku 450 osób bezrobotnych do prac
porządkowych. Miasto chce w ten sposób posprzątać zaniedbane
tereny, a jednocześnie zaktywizować zawodowo niepracujących
mieszkańców, którzy korzystają z pomocy społecznej.

Share
d288vle

_ Prace społecznie użyteczne rozpoczęły się w Jaworznie w ubiegłym roku. W zeszłym roku propozycję podjęcia takiej pracy dostało 831 osób, skorzystały 424. W tym roku planujemy objąć pracami społecznie użytecznymi 350 osób _ - poinformował Marcin Marzyński z jaworznickiego magistratu.

Prace społecznie użyteczne są nową formą aktywizacji bezrobotnych, prawnie usankcjonowaną od listopada 2005 r. Prace mogą bezterminowo wykonywać bezrobotni, nieposiadający już prawa do zasiłku. Na czas zatrudnienia pozostają objęci ubezpieczeniem zdrowotnym oraz wypadkowym. Odmowa podjęcia zaproponowanej przez miasto pracy oznacza utratę statusu bezrobotnego.

Jaworzno w zeszłym roku wygrało ogólnopolski konkurs "Prace społecznie użyteczne - dobra praktyka samorządu gminy", organizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nagrodą w konkursie była dotacja w wysokości 15 tys. zł, która ma zostać wykorzystana do dofinansowania kolejnych etapów prac społecznie użytecznych.

d288vle

Jak zaznaczył Marzyński, miasto - obok prac społecznie użytecznych - zatrudnia też równolegle bezrobotnych w ramach robót publicznych. W zeszłym roku wykonywało je 128 osób - czas ich zatrudnienia zależał od jakości świadczonej pracy i wynosił od jednego do pięciu miesięcy. W tym roku miasto zaplanowało zatrudnienie w tej formie 100 osób - przez trzy miesiące będą one wykonywać prace porządkowe.

Jaworzniccy urzędnicy proponują roboty publiczne osobom, które wcześniej ukończą szkolenie reintegracji społeczno-zawodowej. Propozycję uczestnictwa w szkoleniach otrzymują osoby posiadające status długotrwale bezrobotnych. Na ten rok zaplanowano cztery edycje szkoleń. Pierwszą rozpoczęło 45 osób, ukończyło 30.

Koszty jakie w 2007 r. poniesienie samorząd Jaworzna w związku z organizacją prac społecznie użytecznych to 91átys. zł (40 proc. sfinansuje MOPS, a 60 proc. Powiatowy Urząd Pracy). Natomiast koszty zatrudnienia w ramach robót publicznych wyniosą 430 tys. zł. Wskaźnik bezrobocia w Jaworznie na koniec marca tego roku wyniósł 14,9 proc.

d288vle

Podziel się opinią

Share
d288vle
d288vle