Trwa ładowanie...
dpgv1y2

Jazda "na gapę". Robi to co szósty Polak, a wśród młodych - co czwarty

Już ponad 100 tys. Polaków trafiło na listę dłużników, bo jechało bez ważnego biletu. Według danych Biura Informacji Kredytowej ich łączny dług to ponad 130 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najczęściej biletów nie kasują mieszkańcy zachodniej Polski
Najczęściej biletów nie kasują mieszkańcy zachodniej Polski (123RF)
dpgv1y2

Co szóstej osobie zdarza się jeździć "na gapę", a w grupie do 24. roku życia nawet co czwartej - wynika z badania BIG InfoMonitor.

84 proc. jeździ bez ważnych biletów z premedytacją, a tylko 16 proc. jeździ tak przez roztargnienie, informują również autorzy badania.

Wśród respondentów do 24. roku życia, na jazdę bez opłaty decyduje się nawet 26 proc. osób. Jednak w gronie osób w przedziale wiekowym 65-74 lat na tego typu zachowanie zdobyłoby się jedynie 6 proc. ankietowanych.

dpgv1y2

Obejrzyj: Grupa PGE z ekologicznymi stacjami ładowania. To jedyna taka sieć w Polsce

Czytaj też: Koniec z kombinowaniem przy sprowadzaniu aut. Rząd uszczelni przepisy akcyzowe

Z badania BIK wynika też, że największą skłonność do jazdy bez biletu mieszkańcy mają mieszkańcy województw: opolskiego, lubelskiego i zachodniopomorskiego. Tam "na gapę" jeździ 20-21 proc. osób. Najmniej amatorów jazdy bez biletów mają natomiast województwa świętokrzyskie (10 proc.), podkarpackie (11 proc.) i warmińsko-mazurskie (12 proc.).

dpgv1y2

Na liście BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 101 tys. „gapowiczów”, najwięcej z Mazowsza, Śląska i Pomorza. Łączny dług z tytułu kar za jazdę bez biletu przekracza 128 mln zł. - To osoby, które nie tylko nie zapłaciły za bilet, ale również potem nie uregulowały nałożonych kar - precyzuje Biuro Informacji Kredytowej. Najwięcej "biletowych" dłużników znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lata.

Czytaj też: Co zrobić, by nie stać w korku?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpgv1y2

Podziel się opinią

Share
dpgv1y2
dpgv1y2