Jednolita cena książki. Gliński zabiera głos w sprawie prac nad ustawą
Na razie nie ma decyzji w sprawie projektu ustawy o jednolitej cenie książki - poinformował we wtorek minister kultury Piotr Gliński. - Po obu stronach sporu są bardzo silne argumenty, trzeba być bardzo ostrożnym - dodał.
Polska Izba Książki, która jest autorem projektu, wyjaśnia, że jednolita cena książki obowiązywałaby tylko w szczególnych sytuacjach i nie na wszystkie książki. Projektowana ustawa przewiduje także pewne wyjątki umożliwiające promocje, np. na targach.
Piotr Gliński przyznał, że argumenty po obu stronach są bardzo silne i trzeba być tutaj bardzo ostrożnym w procedowaniu tych zmian.
- Naszą intencją jest podniesienie poziomu czytelnictwa, ale także obrona właśnie takiego tradycyjnego stylu. Niektórzy z pozycji nowoczesno-liberalnych atakują z pytaniem: po co nam małe księgarnie? Ja uważam, że małe księgarnie z tym swoim klimatem, a przede wszystkim kontaktem pomiędzy czytelnikiem a księgarzem, są potrzebne - podkreślił.
- Bardzo dużo robimy w tym kierunku, żeby pomóc polskiej książce i czytelnictwu. Nie chcemy uszkodzić rzeczywistości - zaznaczył wicepremier.
Projekt ustawy o jednolitej cenie książki, nad którym pracuje teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakłada, że cena książki przez rok od daty wprowadzenia jej na rynek będzie mogła być obniżona maksymalnie o 5 proc. Jednolita cena będzie obejmowała wszelkie dodatki sprzedawane wraz z książką, takie jak zdjęcia i nośniki utworów muzycznych i audiowizualnych.