Trwa ładowanie...

Jego syn dostał laptopa od rządu. Nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył

Do wszystkich czwartoklasistów ze szkół państwowych i prywatnych trafiają laptopy od rządu. Gdy jeden z rodziców otworzył pudełko ze sprzętem, był w szoku. - Normalnie zdębiałem - zdradził dziennikowi "Fakt".

Rząd liczy na zwrot pieniędzy za laptopy dla uczniówRząd liczy na zwrot pieniędzy za laptopy dla uczniówŹródło: Getty Images, fot: IsabelPavia
d22p0r3
d22p0r3

Decyzja o przekazaniu darmowych laptopów dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych została podjęta w lipcu 2023 r. Zgodnie z ustawą, uczniowie klas czwartych szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Resort przekazał, że na zakup łącznie 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczy ponad miliard złotych.

Rodzice mają do wyboru dwie opcje. Pierwsza zakłada wydanie laptopa rodzicom na własność na podstawie podpisanej umowy ze szkołą. Druga opcja zakłada wypożyczenie laptopa. Dziecko otrzyma komputer, ale formalnie sprzęt pozostanie własnością szkoły i jeżeli dziecko będzie chciało zmienić placówkę, będzie musiało oddać laptopa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W sklepach zarabiają więcej niż nauczyciele? "To hipokryzja"

Laptopy dla uczniów. Rząd liczy na zwrot kosztów

Z redakcją "Faktu" skontaktował się pan Wojciech, którego syn we wrześniu rozpoczął naukę w czwartej klasie szkoły podstawowej. Mężczyzna zgłosił się do szkoły po sprzęt i po dopełnieniu formalności, zabrał laptop do domu.

d22p0r3

Po rozpakowaniu sprzętu pan Wojciech zauważył białą naklejkę z napisem "Krajowy Plan Odbudowy. Współfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU".

Złapałem się za głowę, bo byłem pewien, że zarówno Morawiecki, jak i Czarnek, mówili, że dzieci dostaną laptopy z rządowych pieniędzy - przekazał.

Jak podaje portal next.gazeta.pl., część wydatków zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy jest prefinansowana przez Polski Fundusz Rozwoju. I to właśnie fundusze PFR posłużyły do zakupu laptopów dla uczniów. Rząd po cichu liczy na zwrot pieniędzy od UE. Dlatego na laptopach są naklejki.

d22p0r3

"Jeśli Polska dostanie w końcu pieniądze z KPO, już po wyborach, może okazać się, że 'laptopy od rządu' tak naprawdę były laptopami od Unii" - podaje "Fakt".

Bon na zakup laptopa dla nauczycieli

W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego, tzw. Chromebooka. Zgodnie z ustawą wspomniany bon dotyczy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających 30 września 2023 r. w stosunku pracy w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22p0r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22p0r3