Trwa ładowanie...

Jesienią liczba dłużników może przekroczyć półtora miliona

W bazie Krajowego Rejestru Długów jest już ok. 1 mln 200 tys. dłużników. Jesienią ich liczba może wzrosnąć nawet o 400 tys. - poinformował w środę KRD.
Share
Jesienią liczba dłużników może przekroczyć półtora miliona
Źródło: Jupiterimages
d24t9m3

Jak wynika z informacji KRD, liczba dłużników w Polsce ciągle wzrasta, zwiększa się również liczba firm korzystających z jego usług. Niedawno dołączyło do nich 20 firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych. Trwają rozmowy z kolejnymi firmami, chcącymi współpracować z KRD.

Prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki spodziewa się widocznego wzrostu liczby osób i firm zalegających z należnościami. "W najbliższych miesiącach tylko za sprawą wierzycieli wtórnych do KRD trafi ok. 400 tys. dłużników - czytamy w komunikacie spółki. "Zgodnie z prawem wierzyciel wtórny może umieścić dłużnika w rejestrze po 30 dniach od wysłania doń stosownego zawiadomienia" - tłumaczy Łącki.

Wierzyciel wtórny to firma, która przejmuje czyjś dług, np. od banku, a następnie zajmuje się jego odzyskaniem. Jeśli ktoś zaciąga kredyt i go nie spłaca, a dla banku odzyskanie należności staje się kłopotliwe, to odsprzedaje dług firmie windykacyjnej lub funduszowi sekurytyzacyjnemu, który staje się w ten sposób wierzycielem wtórnym - wyjaśnił PAP specjalista ds. PR z KRD Michał Kostrowski.

d24t9m3

Nowa Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych umożliwia od 14 czerwca br. nie tylko firmom, ale też osobom fizycznym dochodzenie swoich należności. Każdy obywatel ma prawo zarejestrować w KRD np. swojego pracodawcę zalegającego z pensją czy rodzica niepłacącego alimentów. Dla korzystających z KRD istotne jest to, że w przypadku zarejestrowania dług nie ulegnie przedawnieniu, a otrzymanie przeterminowanej płatności nie wiąże się z żadną prowizją.

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA działa od 7 lat. Ma własną, największą w Polsce, bazę niesolidnych pożyczkobiorców i przedsiębiorców, w której znajduje się ok. 1 mln 200 tys. dłużników. Dzięki KRD przedsiębiorcy odzyskali już 8 mld 700 mln zł wierzytelności.

d24t9m3

Podziel się opinią

Share
d24t9m3
d24t9m3