Jesienna wojna banków na lokaty

Między bankami trwa bój o klienta i jego pieniądze, które mógłby zdeponować na lokacie. Już prawie od roku banki prześcigają się w oferowaniu coraz wyższego oprocentowania depozytów.

Jesienna wojna banków na lokaty
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.09.2008 | aktual.: 24.09.2008 10:29

Wczoraj do tej walki dołączył PKO BP, który rozpoczął promocję nowych lokat. Bank wprowadził 18-miesięczną lokatę progresywną, której oprocentowanie w skali roku wynosi 7 (pod warunkiem że klient nie wycofa pieniędzy przez 18 miesięcy). Z kolei odsetki od lokaty 15-miesięcznej wyniosą 6 proc., a od rocznej - 5,5 proc. Bank zapowiedział także wprowadzenie nowego produktu elastycznego oszczędzania. Do tej pory znacznie pozostawał w tyle, jeżeli chodzi o atrakcyjność lokat. Ich oprocentowanie wynosiło bowiem zaledwie od 1,85 do 3,05 w zależności od wysokości zdeponowanej kwoty. W tym samym czasie oprocentowanie lokat u mniejszych graczy było znacznie wyższe i sięgało nawet 8 (np. Getin Bank).

|

Obraz
Obraz

_ Oferta depozytowa PKO BP była nieatrakcyjna, dlatego bank tracił klientów _ - podkreśla Michał Macierzyński, analityk portalu Bankier.pl. Mniejsze banki również nie pozostaną jesienią bezczynne. Lada dzień nową ofertę depozytów przedstawią również m.in. Multibank i Getin Bank. Dowiedzieliśmy się, że w Multibanku klienci dostaną możliwość skorzystania z propozycji krótkoterminowych lokat 3-miesięcznych o wysokim oprocentowaniu. Z podobną propozycją wystartował niedawno ING BSK, oferując klientom 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem wynoszącym 8 w skali roku.

Od kilku dni wysokim oprocentowaniem lokat kusi klientów AIG Bank Polska. Jeśli ktoś złoży pieniądze na 3 miesiące, to otrzyma 8 proc. w skali roku, tyle samo dostanie za 6 miesięcy. Lokata roczna da 7,33 proc. w skali roku.

W Multibanku pojawią się również nowe produkty strukturyzowane, które oprócz możliwości większego niż na lokacie zysku dają klientowi gwarancję kapitału.
_ Po tym, co się stało na rynkach finansowych, właśnie bezpieczeństwo zdeponowanych oszczędności jest w tej chwili dla klientów najważniejsze _ - podkreśla Hubert Pałgan, odpowiedzialny za ofertę produktową Multibanku.

W pierwszej połowie października nowe lokaty przedstawi również Getin Bank, który do tej pory mógł się pochwalić jednym z najwyższych na rynku oprocentowaniem lokat - 8 w skali roku na lokacie dwuletniej.

Rośnie również atrakcyjność oferowanych przez banki kont oszczędnościowych. Nową ofertę w tym zakresie wprowadził właśnie Deutsche Bank, który daje dzisiaj 5,77 proc. bez względu na wysokość zdeponowanej kwoty. Do tego pieniądze można wpłacać i wypłacać z rachunku w dowolnym momencie. Banki walczą ze sobą o depozyty klientów, bo potrzebują pieniędzy na finansowanie udzielanych przez siebie kredytów.

Tymczasem pożyczanie pieniędzy na rynku międzybankowym w wyniku kryzysu na rynkach finansowych stało się trudniejsze i bardziej ryzykowne. Wzrostowi zainteresowania lokatami wśród klientów sprzyja również to, że fundusze inwestycyjne poniosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy gigantyczne, bo sięgające 30-40 proc. straty. To spowodowało, że zaufanie do nich utracili klienci, którzy automatycznie przerzucili oszczędności głównie na lokaty. Te w ciągu roku urosły o ponad 55 mld zł.

Łukasz Pałka
POLSKA Gazeta Krakowska

Z oferty Multibanku, PKO BP oraz ING BSK skorzystasz na stronach Pasażu Finansowego WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)