Jest pozwolenie dla PSE Operator SA na budowę odcinka tzw. mostu energetycznego
01.08. Białystok (PAP) - Wojewoda podlaski wydał spółce PSE Operator SA pozwolenie na budowę pierwszego w regionie odcinka linii elektroenergetycznej 400 kV Narew-Ostrołęka. Będzie...
01.08. Białystok (PAP) - Wojewoda podlaski wydał spółce PSE Operator SA pozwolenie na budowę pierwszego w regionie odcinka linii elektroenergetycznej 400 kV Narew-Ostrołęka. Będzie przebiegał na terenie gminy Poświętne. To część tzw. mostu energetycznego Polska-Litwa.
Pozwolenie dotyczy budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Narew-Ostrołęka na terenie gminy Poświętne o długości ponad 5,6 km wraz z przebudową linii 400 kV na odcinku istniejącej obecnej linii Miłosna-Narew długości 1,7 km - poinformowały PAP w środę służby prasowe wojewody podlaskiego.
Polskie Sieci Energetyczne Operator SA zapowiedziały złożenie wniosków o pozwolenie na budowę następnych odcinków projektowanej linii 400 kV Narew-Ostrołęka na terenie województwa podlaskiego - podano w komunikacie.
Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna, priorytetowa inwestycja, która ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce. Ma zapewnić dostawy prądu bez przerw i awarii, zlikwidować wieloletnie zapóźnienia w infrastrukturze przesyłowej, która na wschodzie należy do najsłabszych w Polsce.
Jak wcześniej informowały władze PSE Operator SA, pierwszy etap inwestycji ma kosztować około 2 mld zł, jest dofinansowany z funduszy europejskich w kwocie 683 mln zł. Ten etap ma być zakończony do 2015 roku.
Pierwszy etap inwestycji jest podzielony na jedenaście różnych zadań, które będą realizowane na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i części mazowieckiego. Zbudowane mają być też m.in.: rozdzielnia w stacji Narew, linia 400 kV Ełk-Łomża, stacja Łomża oraz linia 400 kV z Ełku do granicy polsko-litewskiej. Zgodnie z projektem, w sumie ma powstać ok. 450 km linii energetycznych.
Cała linia Narew-Ostrołęka ma liczyć ok. 80 km i powstać do końca 2014 roku. Jak podawali wcześniej przedstawiciele PSE Operator SA, na wszystkich jedenaście zadań są już rozstrzygnięte przetargi i są podpisane umowy z wykonawcami.
PSE Operator to spółka Skarbu Państwa, która jest operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Została powołana w 1990 r.(PAP)
rof/ kow/ mki/ asa/