Trwa ładowanie...
d2xizlq
Artykuł sponsorowany

Jesteś świeżo upieczonym przedsiębiorcą? Zobacz, jak płacić faktury na czas

Działalność gospodarczą prowadzisz od niedawna. Współpracujesz z kilkoma firmami, które życzą sobie faktur z odroczonym terminem płatności. Obawiasz się, że z powodu wydłużonej daty regulowania należności nie będziesz w stanie terminowo płacić swoich zobowiązań? Aby do tego nie dopuścić, skorzystaj z nowoczesnych usług finansowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jesteś świeżo upieczonym przedsiębiorcą? Zobacz, jak płacić faktury na czas
(Fotolia)
d2xizlq

Dla nowo powstałych firm wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności może być sporym wyzwaniem. Na pieniądze należy bowiem niekiedy czekać nawet 60 dni, zaś własne zobowiązania nierzadko trzeba uregulować w znacznie krótszym czasie. W przypadku braku wolnych środków na koncie może dojść do zachwiania płynności finansowej. Oczekiwanie na zapłatę uniemożliwia spłatę należności wobec innych podmiotów i tak koło się zamyka. Z pomocą przychodzi mikrofaktoring – rozwiązanie przeznaczone np. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Mikrofaktoring – co to jest?

Mikrofaktoring to zewnętrzna forma finansowania, która działa na podobnej zasadzie jak klasyczny faktoring. Jest jednak skierowana do innej grupy przedsiębiorców, m.in. mikroprzedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

d2xizlq

Istotą usługi jest nabycie przez firmę faktoringową (faktora) faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych przez przedsiębiorcę (faktoranta). W zamian otrzymuje on środki stanowiące zaliczkę wypłaconą na poczet wpłat dokonywanych przez kontrahentów.

Cała procedura ma charakter uproszczony, co przekłada się na krótki czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy. Po zaakceptowaniu wniosku przez firmę faktoringową przedsiębiorca otrzymuje środki nawet tego samego dnia – zaledwie w ciągu 15 minut.

Płacenie faktur na czas – by nie stracić wiarygodności

Będąc przedsiębiorcą, doskonale wiesz, jak ważne jest otrzymywanie na czas należności wynikających z wystawionych faktur. Bez pieniędzy firma ma „związane ręce” – nie może podejmować żadnych działań związanych z prężniejszym funkcjonowaniem. Nie jest też w stanie regulować własnych zobowiązań wobec innych podmiotów.

d2xizlq

Masz tego świadomość, jednak wystawianie wielu faktur z odroczonym terminem płatności może skutkować zachwianiem płynności finansowej. Środkami, które są zamrożone na fakturach, nie można opłacić bieżących zobowiązań, rachunków, wynagrodzenia itp. To z kolei zmusza przedsiębiorców do podejmowania nieprzyjemnych decyzji, które sprowadzają się do tzw. wybierania mniejszego zła.

Zastanawiają się więc, czy w pierwszej kolejności opłacić ZUS i podatki, czy może uregulować zobowiązania wobec dostawców.

Tymczasem płacenie faktur na czas niesie za sobą wiele zalet. Jeżeli przedsiębiorca spłaca zobowiązania terminowo:

  • wzmacnia swój wizerunek – jawi się jako wiarygodna i godna zaufania firma, z którą warto współpracować,
  • może wynegocjować lepsze warunki finansowe z dostawcami – rabaty oznaczają niższe ceny za otrzymywane towary,
  • unika poważnych kłopotów finansowych – nie ma problemów z zaległymi fakturami.

Pozostałe korzyści wynikające z faktoringu dla mikroprzedsiębiorców

Możliwość terminowego regulowania własnych należności wobec innych podmiotów to nie jedyna korzyść wynikająca z faktoringu dla mikroprzedsiębiorców. Decydując się na taką formę finansowania, możesz liczyć m.in. na:

  • utrzymanie płynności finansowej – niezależnie od tego, jak wiele faktur z odroczonym terminem płatności wystawiasz,
  • zwiększenie konkurencyjności – masz szansę na wiele kontraktów z firmami wymagającymi faktur z wydłużonym terminem płatności,
  • możliwość rozwoju – nie mając zamrożonych środków na fakturach, możesz przeznaczyć pieniądze na inwestycje wspierające rozwój prowadzonej działalności.

Mikrofaktoring – jak go otrzymać?

Mikrofaktoring, w przeciwieństwie np. do kredytu bankowego, jest znacznie łatwiej dostępny dla przedsiębiorców działających na rynku od niedawna. Przyznawany na uproszczonych zasadach, ogranicza się do spełnienia minimalnych formalności.

d2xizlq

Aby skorzystać z faktoringu dla mikroprzedsiębiorców oferowanego np. w Idea Money, należy:

  • wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej,
  • wprowadzić do systemu fakturę przeznaczoną do sfinansowania,
  • oczekiwać na decyzję.

W przypadku pozytywnej weryfikacji masz szansę otrzymać środki nawet w ciągu 24 godzin. Dzięki temu swoje zobowiązania będziesz mógł uregulować na długo przed wpłynięciem na twoje konto pieniędzy wynikających z wystawionych przez ciebie faktur.

d2xizlq

Podziel się opinią

Share
d2xizlq
d2xizlq