Trwa ładowanie...
d10b7rp
d10b7rp

JLL: Popyt na nowe magazyny w Polsce może wzrosnąć do 1,8-2 mln m2 w br.

Warszawa, 10.08.2016 (ISBnews) - Popyt na nowe powierzchnie magazynowe w Polsce (popyt netto) może sięgnąć w tym roku nawet 1,8-2 mln m2 wobec blisko 1,5 mln m2 rok wcześniej, poinformował dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Europie Środkowo - Wschodniej w firmie JLL Tomasz Olszewski. W pierwszej połowie roku na nowe umowy najmu przypadło 876 tys. m2 powierzchni magazynowych, a na wszystkie umowy (popyt brutto) - 1,31 mln m2.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d10b7rp

"Pierwszych 6 miesięcy tego roku było absolutnie rekordowe. Przyniosło 1 312 tys. m2 wynajętej powierzchni. W budowie jest 724 tys. m2 - to też imponująca liczba, z czego 51% jest budowane spekulacyjnie. Będziemy mieli do czynienia - jeśli tendencje się utrzymają - z popytem netto rzędu 1,8-2 mln m2 [w całym roku]" - powiedział Olszewski podczas konferencji prasowej.

Wskazał też, że po I połowie roku bardzo niski był współczynnik powierzchni niewynajętej - wynosił 6,1% krajowych zasobów. Oznacza to, że wolnej nowoczesnej powierzchni magazynowej jest obecnie zaledwie 649 tys. m2. Wśród dziewięciu głównych rynków najwyższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Warszawie miasto (10,4%) oraz okolicach Warszawy (10,1%), najniższy w Krakowie (1,3%). W Szczecinie wynosi on 0%.
Jednocześnie czynsze są bardzo niskie, jedne z najniższych w Europie, ale tendencja spadkowa została już zatrzymana, wskazał Olszewski.

"Czynsze nie bardzo mają możliwość jeszcze spadać. Będą stabilne dopóki nie spadnie apetyt na nowe inwestycje" - podkreślił.

d10b7rp

Zgodnie z informacjami JLL, w Polsce w budowie znajduje się 380,5 tys. m2 magazynów realizowanych spekulacyjnie, czyli bez wcześniejszej umowy najmu. Jak wyjaśnił Olszewski magazyny 'spekulacyjne' są realizowane w najlepszych lokalizacjach. Ich liczba sukcesywnie rosła w ostatnich miesiącach i udział w realizowanej obecnie powierzchni (51%) jest bardzo wysoki, podsumował ekspert.

Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo - przemysłowej w Polsce wyniosły 10,58 mln m2 na koniec I półrocza. Czterech głównych graczy na polskim rynku magazynowym posiada blisko połowę zasobów. Liderem pod tym względem pozostaje Prologis & Partnerzy JV(21%), a następnie SEGRO & Partnerzy JV (10%), Panattoni & Partnerzy JV (9%) oraz Logicor (9%).

(ISBnews)

d10b7rp

Podziel się opinią

Share
d10b7rp
d10b7rp