Trwa ładowanie...
d2vujhl
05-08-2014 13:40

JLL: Rozpoczęta przez Amazon hossa na rynku magazynowym trwa w najlepsze

Warszawa, 05.08.2014 (ISBnews) - Hossa na rynku magazynowym w Polsce zaczęła się od wejścia Amazona i trend jest kontynuowany, o czym świadczy chociażby fakt, że deweloperzy coraz chętniej powiększają swoje banki ziemi. Na ten cel mogą wydać w tym roku nawet 50 mln zł, poinformował agencję ISBnews dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL Tomasz Olszewski. 

d2vujhl
d2vujhl

"Fundamenty magazynowej hossy są coraz stabilniejsze, o czym świadczy chociażby fakt, że firmy deweloperskie inwestują w ziemię. Przewiduję, że kupią w tym roku 200-300 ha wydając na ten cel ok. 50 mln zł" - powiedział ISBnews Olszewski.

Dodał, że transakcję Amazona będzie trudno pobić, ale spodziewa się ożywienia szczególnie w sektorze powierzchni produkcyjnych, gdzie bryluje branża motoryzacyjna i jej podwykonawcy.

?Poprawa koniunktury gospodarczej znajduje swoje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na powierzchnie magazynowe. Po udanym roku 2013, kiedy w ramach nowych umów wynajęto łącznie 1,26 mln m2, zapotrzebowanie najemców na magazyny i obiekty produkcyjne nie traci tempa. W I półroczu najemcy podpisali nowe umowy na 526 tys. m2. Wolumen przedłużonych umów sięgnął 368 tys. m2, co oznacza, że całkowity popyt na magazyny wyniósł ponad 912 tys. m2. Przy założeniu, że rynek utrzyma swoją dynamikę w nadchodzących miesiącach, nowe umowy mogą przekroczyć 1 mln m2 w przeciągu całego roku" - wskazał dyrektor JLL.
Głównymi odbiorcami projektów magazynowych pozostają operatorzy logistyczni. Rośnie również udział powierzchni magazynowej przeznaczonej dla obsługi rozwijającego się sektora e-commerce.

Dyrektor JLL podkreślił bardzo istotny wzrost ilości budowanych powierzchni - obecnie ok. 800 tys. m2, z czego zawarte umowy prelet to 734 tys. m2. Najwięcej powierzchni budowanych jest w projektach pod Wrocławiem i Poznaniem, głównie dla Amazona. Z kolei deweloperzy budują spekulacyjne 77,5 tys. m2.
?Inwestycje spekulacyjne zaczynają rosnąć co świadczy, że firmy deweloperskie są coraz odważniejsze. To kolejny sygnał hossy" - stwierdził Olszewski.

d2vujhl

Popyt tworzą operatorzy logistyczni (odpowiadający za niemal połowę umów), co w ocenie specjalistów JLL pokazuje, że firmy coraz częściej korzystają z outsourcingu logistyki od zewnętrznych operatorów. Kolejne są sieci sklepów (19%). JLL uważa, że to kolejny przejaw ?zbrojeń" w branży i konkurencji już na poziomie logistyki. Z kolei szeroko pojęty e-commerce to ok. 15% popytu - szacuje JLL.

Najwięcej umów najmu w I półr. zawarto na projekty pod Poznaniem (ok. 100 tys. m2), a także w okolicach Warszawy oraz Wrocławia (po ok. 90 tys. m2).

JLL zwraca uwagę, że czynsze w Polsce są jednymi z najbardziej atrakcyjnych w Europie. ?Średni czynsz w Polsce jest 15-30% korzystniejszy niż w UE, a często klient ma do dyspozycji powierzchnie lepsze jakościowo. Wynika to z kilku czynników: relatywnie niedrogo można kupić dobrze przygotowane działki, ponadto utrzymuje się ostra konkurencja cenowa wśród firm wykonawczych, a także wśród samych deweloperów" - podsumował dyrektor JLL.

(ISBnews)

d2vujhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vujhl